STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

sobota 27. října 2012

JO NESBO - SNĚHULÁK - RECENZE


JO NESBO
SNĚHULÁK

      Ženy mizí. Místo zmizelých žen se objevují sněhuláci. Šílené? Jistě. Všichni vrazi a násilníci, které kdy detektiv Harry Hole, v sérii knih jemu věnované, chytil, jsou takoví. Šílení. Nevypočitatelní. S motivacemi, které běžnému člověku ani nepřijdou na mysl… a proto může s napětím sledovat děj knihy, aniž by od poloviny věděl nebo tušil, kdo je pachatelem. Jo Nesbo je navíc nesporně mistrem nečekaných zvratů, takže v průběhu jednoho románu čtenářům představí možných pachatelů hned několik.
      Dějovou pestrost, barvité popisy, falešné stopy, které se velmi zdařile vydávají za ty jediné pravé. U Jo Nesboa nezklame ani rozuzlení. Má logiku, je překvapivé a viníci bývají takoví, že čtenáře napadne, že by vlastně na někoho podobně deformovaného a přesto tak strašlivě nenápadného mohl velmi snadno narazit i on sám. Ve svém všedním životě, o kterém se domnívá, že se nikdy nemůže stát zájmem nebo cílem nikoho druhého.
      Tohle všechno nabízí i Sněhulák. Včetně rozuzlení, které je tentokrát možná ještě mrazivější než u ostatních příběhů. Čtenáři tedy zklamaní nebudou. Nebyla jsem zklamaná ani já. Ovšem osobně jsem možná víc než na kvalitu příběhu, u které jsem vysokou úroveň očekávala, byla zvědavá na něco zcela jiného. V detektivce? Na něco jiného než na příběh? Jde to vůbec? Ano, jde, alespoň v tomto případě.
      Byla jsem zvědavá na Harryho Holea. Na to, kam se v tomto románu jeho postava posune. Na to, jestli nás čeká ten samý Harry, jakého si pamatujeme z minulého a vlastně i předminulého románu nebo Harry, který prošel dalším vývojem.
      Postava Harryho Holea je ve světě románových detektivů netypická. Vymyká se. Není to Hercule Poirot ani slečna Marplová nebo Philip Marlowe, kteří jsou stále titíž, jejich povaha se nevyvíjí, neřeší osobní dramata ani si nekladou otázky ohledně smyslu své práce nebo dokonce smyslu svého bytí. Harry Hole ano.
      Od samého počátku se případy, kterými se zabývá, ať přímo či nepřímo dotýkají jeho soukromého života. Řeší svůj alkoholismus, řeší svůj vztah ke své pravděpodobně osudové lásce Ráchel a jejímu synovi, řeší svůj vztah ke svému povolání, jako takovému, i k „rozvrzané“ policejní mašinérii, která je ideálním podhoubím pro korupci i tam, kde by to ani sám Harry nečekal.
      Musí se vyrovnávat s tím, že odhalí své nejbližší spolupracovníky jako zkorumpované, nemůže nevidět, že jeho práce ničí jeho vztahy a jeho samotného pak tohle všechno s notnou pomocí alkoholu.
      Po přečtení poslední knihy jsem byla zvědavá, kam se Harry ve Sněhulákovi posune. Jestli se vůbec posune. Nebo jestli zůstane věčným rozhárancem, který občas pije a občas ne a postupně tak zapadne do kolejí onoho „neměnného“ detektiva, kterými byli výše jmenovaní. Podle mého názoru k tomu neměl daleko.
      S radostí jsem zjistila, že Harry se vyvíjí dál. Řeší a vyřeší svůj vztah k Ráchel, dál si ujasňuje svůj vztah ke své práci, k policii jako takové, ještě výrazněji si uvědomuje, co přesně jí dává a co ona mu bere. Na konci románu „Sněhulák“ tak má čtenář znovu pocit, že se loučí s jiným Harrym, než s kterým se setkal a na začátku, a že tenhle nový Harry dříve nebo později udělá další krok, který jeho osudy zamíchá ještě podstatně radikálněji než všechny dosavadní.

Vyšlo 11.10.2012 v Kniha Zlín


      

6 komentářů:

 1. Tak dnešní den byl u nás ve znamená sněhuláků. Zatímco dítko vyrobilo tři na zahradě, já strávila s tímto Sněhulákem příjemné odpoledne na gauči. Ještě nejsem u konce, ale jak se znám, brzy budu. A zatím můžu říct, že Harry Hole zase nezklamal :-).
  Akorát mne trochu zarazilo na záložce, že další kniha bude až 2014!!!???? Co si počnu???
  Ivča

  OdpovědětVymazat
 2. Budeme mezitím číst jiné knihy :-) V pondělí sem dám recenzi na novou Mari Jungstedtovou, také stojí za přečtení :-)
  Jindra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jindro, zničíš moji peněženku :-))), úplně mne tohle zruinuje :-))). I když, ono bych asi nakupovala i bez Tebe. A mám z tohoto místa radost. Taková príma komůrka pro debatu o pěkných knihách. Díky.
   I.

   Vymazat
  2. Díky :-) A slibuju, že nejen o knihách, abych tě tedy pořád nelákala k nakupování :-)))

   Vymazat
 3. Jestli máš ráda detektivky s měnícím se detektivem, doporučuju komisaře Adamsberga (a vůbec i další knihy) od Fred Vargas.

  Markéta

  OdpovědětVymazat