STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 31. října 2012

KOZÍ PŘÍBĚH SE SÝREM ANEB ČESKÁ KOZA NEMUSÍ MEČET PO HOLLYWOODSKU


      Druhý díl Kozího příběhu, tentokrát s názvem Kozí příběh se sýrem, režiséra Jana Tománka je animovaná pohádka pro děti. V porovnání s prvním dílem posunul diváckou věkovou hranici směrem dolů. Na rozdíl od některých jiných recenzentů si vůbec nemyslím, že je to čemukoli na škodu.
      Hollywoodských animovaných rodinných filmů je více než hodně. Od těch skutečně kvalitních, jako je Shrek až po ty, u kterých se dá o kvalitě s úspěchem pochybovat. Jsou to filmy, které mají – jak už jejich název napovídá – pobavit celou rodinu, ale velmi často se stane, že se dospělí baví chvílemi výrazně více než děti a s dětmi jako by se počítalo až od věku 10+. Jenže někdy rodič zatouží vzít do kina i dítě mladší a nechce se mu vysvětlovat  sice dobré, ale pro dítě nepochopitelné vtípky, ironie a narážky.
      Kozí příběh se sýrem je pohádka s jednoduchým dějem, v které se divák setká s postavami z prvního dílu, v čele s nepřehlédnutelnou mluvící Kozou. Nově se objeví děti, Kubík a Zuzanka. A ty také v centru příběhu zůstanou a také ho nakonec vyřeší. Což děti v sále rozhodně nenudí, spíš naopak, protože mají možnost se s hrdiny sžít. Noví jsou v příběhu samozřejmě král, který by vše obětoval pro sýry a jeho vrchní sýrař, z kterého se vyklube záporák příběhu.
      Vedlejšími postavami jsou zestárlí Široký, Dlouhý a Bystrozraký, kteří už vlastně nic neumí, dětem pomohou až ve chvíli, kdy Kubík pomůže jim a jejich role měla být – alespoň podle mého – rolí glosátorů, být oním závanem ironie v rodinném filmu. Jenže právě proto, že Kozí příběh se sýrem je dětskou pohádkou a nikoli rodinným filmem, jsou nakonec těmi, kdo jsou v příběhu maličko navíc. Ve finále je ale tvůrci dokázali přece jenom využít natolik, aby nijak nerušili a stali se  v podstatě milými postavičkami, které sice ani omylem nedosáhnou na glosy některých postav ze Shreka či Doby ledové, ale děj v podstatě příjemně doplňují.
      Občas jsou slyšet hlasy, že by Kozí příběh měl být hollywoodštější, tedy především akčnější… Nevidím důvod. Tak jako od japonského ninji neočekávám, že půjde s uzlíkem buchet do světa, ani od texaského kovboje, že bude na verpánku spravovat boty, pak ani od české kozy a českých dětí z malé vesnice nebudu chtít, aby s čertem bojovaly údery karate a kolty jim visely proklatě nízko u pasu, ani že česká koza bude mečet po hollywoodsku. Finále graduje tak, jak má, dobro vítězí nad zlem a děti vědí, kdo byl kladný a kdo záporný hrdina. Podle mě proto není potřeba prolít hektolitry krve – jako například v Legendě o sovích strážcích – nebo štvát hlavní hrdiny od Šumavy k Tatrám stylem, jakým svištěli Šmoulové po New Yorku. A ne, nevadí mi ani to, že zloduchem není hamižný podnikatel a makléř jako v The Muppets (Mupeti), ale obyčejný vrchní královský sýrař.
      Připočtu-li dobře namluvené postavičky v čele s Kozou Jiřího Lábuse a chytlavé písničky, pak publikum zhruba v rozmezí zhruba 4 až 10 let bude nesporně spokojené. Rodiče prostě tentokrát půjdou jako doprovod svých dětí na dětskou pohádku a je jen na nich, jestli se na ni dokážou dívat jejich očima a bavit se spolu s nimi.
Premiéra 25.10.2012

Zdroj www.csfd.cz

3 komentáře:

 1. Takže díky, plán na neděli je jasný :-).

  Ivča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale pamatuj, moje prázdná peněženka, to je Tvoje chyba :-))), furt mne nutíš nakupovat knihy nebo chodit za kulturou. Budu sice kulturně na výši, ale asi se pak půjdeme pást :-))))

   Vymazat