STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 1. listopadu 2012

BOŽSKÝ STROP


      Jen málokterý umělec byl v dobách renesance hvězdou již za svého života. On jí byl. Do té míry, že si mohl dovolit dávat otevřeně najevo svůj ambivalentní vztah k církvi a jeho diskuse a hádky s papežem Juliem II. vstoupily do historie i do literatury. Do té míry, že si mohl trvat na svém stylu práce – třeba na tom, že zásadně pracoval bez pomocníků – a nenechávat se omezovat termíny a požadavky svých mecenášů jako jeho současníci. Byl hvězdou do té míry, že jeho první životopis vyšel již za jeho života. Kdyby žil dnes, nepochybně by se z něj všichni snažili udělat mediální hvězdu a celebritu, a on by se tomu zuby nehty a nepopiratelně výbušným charakterem bránil.
      Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, mnohem známější pouze jako Michelangelo Buonarroti nebo prostě a jednoduše jako Michelangelo. Kdyby si jeho otec býval prosadil svou a jeho syn se stal obchodníkem, s největší pravděpodobností by dnes Michelangelovo jméno nikdo neznal. Naštěstí pro světové výtvarné umění si jiní jeho talentu všimli a starého pana Buonarrotiho dokázali přesvědčit, že by se jeho syn měl ubírat cestou úplně jinou.
Zdroj fotografie: www.wikipedia.org
      Když bylo Michelangelovi 33 let, měl už zkušenosti z dílny Domenica Ghirlandaia, pracoval pro Lorenza Nádherného z rodu Medicejských, měl za sebou práce pro florentskou republiku i pro významné církevní hodnostáře. A právě tehdy ho papež Julius II. požádal o výzdobu stropu Sixtinské kaple.
      Michelangelo, který se cítil být více sochařem než malířem, protože sochařství pro něho představovalo mnohem čistší a dokonalejší umění, nebyl zakázkou nijak zásadně nadšený. Dokonce spekuloval, že tenhle nápad papežovi do hlavy nasadili jeho nepřátelé v čele s architektem Bramantem. Ale byla to výzva. Freska o rozměrech 1000 metrů čtverečních. Jako téma Stvoření světa. Možnost dokázat, že není překážka, kterou by nepřekonal.
      Lhostejno, zda překážky ideové či ideologické, protože zástupcům církve se mnohdy zdálo, že jeho pojetí světa je až příliš „lidské“, nebo překážky zcela praktického rázu, například jak vydržet hodiny ležet na zádech, s barvami kapajícími do obličeje a malovat a malovat. Vydržel a bez pomocníků – jako ostatně vždy.
      Co mohl si obhájil, uhádal a vydupal ze země, fyzicky vydržel i to, co teoreticky vlastně vydržet nemohl a díky tomu přesně před 500 lety veřejnost poprvé spatřila Stvoření světa, fresku zdobící strop Sixtinské kaple. Již zmiňovaných tisíc metrů čtverečních rozdělených do devíti polí a zaplněnou 343 postavami. Jakékoli popisy jsou zbytečné, nejlépe hovoří sama za sebe.
Zdroj fotografie: www.myty.info
Zdroj fotografie: www.rim.maweb.eu
      O čtvrtstoletí později se Michelangelo vrátil do Sixtinské kaple ještě jednou. Tentokrát už zadavatelem nebyl svérázný papež Julius II., ale Pavel III. Vzniklo další výjimečné dílo – Poslední soud.  Sixtinská kaple se tak definitivně – přestože se na její výzdobě podíleli i další významní umělci – spojila se jménem Michelangela Buonarrotiho, vrcholného představitele renesance a manýrismu.
Zdroj fotografie: www.cz.123rf.com
      Fascinoval a fascinuje. Psalo se o něm a píše. Asi nejznámější knihou je Kámen a bolest od Karla Schulze, Život Michelangelův od Romaina Rollanda i životopis sepsaný Ascaniem Condivim, ano, ten, který vyšel ještě za umělcova života. Ti, kdo by chtěli Michelangela poznat ještě lépe, by neměli opomenout jeho vlastní básně. Ale stále asi nejlepší cestou, jak se tomuto výjimečnému představiteli výtvarného umění přiblížit je – na okamžik se zastavit a na jeho díla se chvíli zadívat. A když už ne na originály, tak alespoň na fotografie, i ty potěší…

2 komentáře:

  1. Viděla jsem kdysi dávno dvojdílný film o jeho životě z 60 nebo 70. let a byl moc pěkný , děkuji za ten životopis, netušila jsem, že něco takového vůbec existuje.....

    OdpovědětVymazat
  2. Myslíš film Ve službách papeže s Charltonem Hestonem jako Michelangelem a Rexem Harrisonem jako papežem Juliem II.? Ten byl úžasný, asi si dám opáčko :-)
    J.

    OdpovědětVymazat