STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 13. listopadu 2012

KOUZLO VÁNOC


      Vánoce se blíží. Obchodní centra zvyšují počty rozsvícených vánočních stromečků a ozdob, nepotrvá dlouho a tuhle či onde na nás vykoukne vypasený Santa Claus a pár sobů, v každém druhém výtahu budou znít Rolničky, trhy v centrech měst vsadí na živé betlémy a českou koledovou klasiku. Ostatně i Novinky.cz včera upozorňovaly, že vánoce jsou záležitostí starých obyčejů a tradic. Což nepochybně jsou, ale někdy by bylo dobře zastavit se a pod nánosem nově dodaných tradic, najít ty staré. Jsou jich spousty. A protože jedním z nejznámějších symbolů vánoc je stromeček, proč se nezaměřit právě na něj? Tedy spíš na to, co na něm visí.
      Jistě nejjednodušší je zaběhnout do jakéhokoli z obchodních řetězců, velkých, středních či malých a nakoupit, co se nabízí. A není toho málo. Hrozí ovšem reálné nebezpečí, že vlastně budeme mít stromky všichni stejné. Můžeme se ale také podívat zpátky do historie a zdobit stromeček přírodně – slaměné ozdoby, sušené ovoce, pravé svíčky… fantazii se meze nekladou.
      Já mám slabost pro skleněné ozdoby. Pokud nejsou sériové výroby, ale skutečně originálními kousky, tím lépe. Dlouho jsem vůbec netušila, že kousek od naší chalupy je místo, kde se podobná krása vyrábí už 110 let.
      Podkrkonoší bylo vždycky krajem skla a sklářů. Nepřekvapí tedy, že i v Poniklé (najdete ji na semilsku, mezi Jabloncem nad Jizerou a Jilemnicí http://www.mapy.cz/#q=Ponikl%25C3%25A1&t=s&x=15.537758&y=50.572275&z=9&d=muni_2734_1) se sklářství dařilo. Od poloviny 19. století se zde vyráběly perličky na bižuterii. V roce 1902 faktor Horna založil dílnu zaměřenou právě na výrobu vánočních ozdob z dutých perliček a samozřejmě dál i na výrobu perliček pro bižuterii. Firma (dnes pod názvem Rautis) je v Poniklé dodnes. Nepřestala vánoční ozdoby vyrábět ani po roce 1948 a zestátnění, úspěšně přežila opětovné „zesoukromění“ a drží se dál J.
Zdroj fotografie (této i všech ostatních zde): Autorka blogu, Kousek od ponikelského kostela mají vánoce celý rok :-)
      Foukané vánoční ozdoby se vyrábějí skutečně ručně, ti, kdo nejrůznější postavičky, vláčky, zvířátka, z perliček vytvářejí, dostávají obrázek s konečnou podobou výrobku, ale každý si hledá svoji vlastní, nejefektivnější cestu k cíli. Každá ozdoba je tak originál, který prochází rukama několika lidí – foukači, barviči, stříbřiči, montážníci…
Nahřívání a foukání skla.


Vyfouknuté "perličky" různých velikostí.

Stříbřírna. Před barvením se sklo postříbří.

Postříbřené perličky.

Barvírna. Nabarvené perličky dosychají po sušení v peci.

Nabarvené perličky se od sebe musí odřezat. Z jednotlivých perliček různých barev se pak vyrobí ozdoba, které se následně ještě domaluje obličejík, knoflíky, co je třeba...

Výsledkem je třeba tahle malá tanečnice

Nebo kolo.

Nebo rak.

      Všude se mluví o tom, že na tradice se nemá zapomínat. Tady se s nimi nejen pracuje, ale navíc se můžete podívat odborníkům přímo pod ruce a na závěr (nebo před zahájením) prohlídky ještě nechat děti chvíli kouzlit v dílničce.
Perličkám snadno propadnou i kluci :-)

Je to dřina :-)

      My jsme sice Poniklou navštívili v létě, ale nadšení z vlastnoručně vyrobené hvězdičky nebylo o nic menší, než by bývalo bylo v prosinci. Pokud máte zájem si nějakou vyrobit ještě před vánocemi, stačí mrknout SEM a v záložce Kam za kulturou najdete další informace praktického rázu i další fotografie přímo na stránkách firmy.
        

2 komentáře:

  1. Dík za tip! Kus mé rodiny je z toho kraje, teta studovaná sklářka, myslím, že letos obnovíme ozdobový park a možná i včetně výletu :)

    Mag.

    OdpovědětVymazat
  2. Nemáš zač a já ráda dodám další tipy :-)
    J.

    OdpovědětVymazat