STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 9. listopadu 2012

MUŽ TŘÍ MASEK


            Tři masky ho po celém světě učinily nejen známým, ale doslova nesmrtelným. Maska hrbáče, železná maska královského dvojčete a nezapomenutelná maska Fantomase. Kdyby býval chtěl, mohl čtvrtou masku, masku věčného lamače ženských srdcí a romantického milovníka, nosit vlastně celý život. V jednu chvíli se o to i pokusil, oženil se s herečkou Milou Parélyovou, ale „pokus“ velmi záhy skončil. Pak už byl ale upřímný sám k sobě i k svému okolí a svojí homosexualitou se sice nijak nechlubil, ale ani netajil. Ani v dobách, kdy homosexualita nebyla většinovou společností vnímána s takovou mírou tolerance jako dnes, nepřišel snad o jedinou obdivovatelku. Možná právě i díky tomu, že dokázal být svůj.
            Narodil se v roce 1913 v Cherbourg ve Francii. Jeho dětství mělo k ideálnímu velmi daleko. Zasáhla do něj první světová válka, odchod otce od rodiny, čím byl starší tím víc si uvědomoval, jak se jeho matka liší od ostatních žen v malém francouzském městečku. Byla krásná, ale na provinční poměry velmi výstřední – od neskutečně vysokých podpatků, přes styl líčení až po její velmi svobodomyslný přístup k počtu milenců, kteří prošli její ložnicí.
            Ani její syn nebyl vzorem pilného studenta, ze střední školy ho vyhodili, jeden čas pracoval ve fotografickém ateliéru a postupně se snažil uchytit se u filmu. Rozhodující pro něj bylo setkání se starším filmařem, Jeanem Cocteauem. Stalo se tak v roce 1937 při zkouškách divadelní hry Král Oidipus. Brzy se staly blízkými přáteli a milenci.
            Jean Cocteau pro něj napsal několik divadelních her – Strašní rodiče, Rytíři kulatého stolu – a obsazoval jej do filmů, které buď psal nebo režíroval – Kráska a zvíře, Dvojhlavý orel, Orfeus, Orfeova závěť, Věčný návrat. Pro mladého herce se stal nejen milencem, ale i učitelem, který mu otevřel svět literatury, umění, hudby, všeho, co v dřívějších letech nepovažoval za důležité.
            Z neukázněného studenta se stal velmi ukázněný herec, dlouholetý člen Comédie Francaise. Přemýšlivý člověk, který stále více inklinoval k výtvarnému umění, v letech, kdy již nehrál, se stále věnoval sochařství a malířství. Je dokonce autorem libretu k jednomu baletu, autorem vlastní biografie a je podepsaný pod několika knížkami pro děti.
            Pro většinu z nás však stále zůstává Ruy Blasem, Kapitánem Fracassem, Hrabětem Monte Cristo nebo už zmiňovaným Hrbáčem.
            Včera jeho výročí zůstalo poněkud ve stínu narozenin jeho hereckého kolegy Alaina Delona. Připomínám ho tedy dnes: 8. listopadu 1998 v Cannes ve Francii zemřel jeden z nejslavnějších francouzských herců Jean Alfred Vilain Marais, nám všem známý pouze jako Jean Marais.


Zdroj fotografie: photo.ina.fr Jean Marais - civilní 


Zdroj fotografie: outfit4events.cz Železná maska


Zdroj fotografie: aveleyman.com Jean Marais - Kráska a zvíře


Zdroj fotografie: fantomas-lives.com Jean Marais - Fantomas

Žádné komentáře:

Okomentovat