STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 28. listopadu 2012

OSVĚTIMSKÉ MILIONY


          Jsou data, na která by se nemělo zapomínat. Nejen data, která se týkají krásných, úspěšných lidí nebo velkých a pozitivních historických událostí. Zapomínat by se nemělo ani – nebo snad především – na dny, které nám připomínají i to hrůzné a veskrze negativní, čeho je člověk vůči člověku schopen.
          
           Dnešek je jedním z takových dní.

            28.11.1944 byla v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) naposledy použita plynová komora využívající smrtící plyn Cyklon B.

Zdroj fotografie: thomasrlane.wordpress.com, Auschwitz/Osvětim. Práce osvobozuje...

            I když zde zaznělo slovo naposledy, nečiní to připomenutí ani to, co se v tomto táboře i těch dalších odehrálo, méně tragickým a zrůdným. I za oním naposledy se skrývají miliony nevinných lidských obětí. Jenom v Auschwitzu mluvíme o 1,1 miliónu zavražděných. Cyklon B měl na svědomí plných 90% z nich, zbylých deset procent se stalo oběťmi hladovění, nucených prací i lékařských experimentů…
            
            Na různých sociálních sítích poměrně často zachycuji konverzace hodně mladých lidí, jejichž pohled na tuhle dobu je – mírně řečeno – hodně zkreslený. Nemělo by to tak být, ale bude, pokud si všechna tato data nebudeme dál připomínat tak, jako kdyby se týkala událostí minulého roku, minulého desetiletí… Protože jsou prostě věci, na které se zapomenout nesmí právě proto, aby se z neznalosti jednou neopakovaly. 


Zdroj informace: holocaustghost.com, Auschwitz/Osvětim. Vězni.

Žádné komentáře:

Okomentovat