STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 15. listopadu 2012

POJĎTE S NÁMI DO BETLÉMA


            Za chvíli se začnou objevovat. V domácnostech, na ulicích, v obchodních centrech, v kostelech… dřevěné, skleněné, slaměné, plastové, mechanické i ty živé… Provázejí nás už natolik dlouho, dokonce déle, než vánoční stromek, že je prostě nelze nezmínit… Betlémy, jedna z nejstarších vánočních tradic.
            O prvním betlému je zmínka z roku 1223. Ital Giovanni di Velita, který vlastnil sídlo u vesnice Greccio, pozval na vánoce Františka z Assisi. A byl to právě později svatořečený František, kdo se rozhodl, že by bylo pěkné zinscenovat dění v Betlémě těsně po narození Ježíše. Tedy chlév, jesličky, Ježíška na seně, domácí zvířata.
Zdroj fotografie: hkspolco.hys.cz, Sv. František z Assisi
            František měl rozhodně smysl pro efekt, protože si nevybral ke svému záměru žádné místo ve vesnici, ale jeskyni na vrcholku kopce nad vesnicí. Sám zde nainstaloval první „betlém“, upravil jeskyni jako kapli a mezi vesničany široko daleko rozšířil pozvání na půlnoční mši. O půlnoci se rozezněly zvony a překvapeným vesničanům se v jeskyni otevřel pohled na první betlém – Ježíška v jesličkách, osla a telátko. Mši sloužil místní kněz a podle dochovaných záznamů František četl z Lukášova evangelia. Údajně šlo prý i o vůbec první půlnoční vánoční mši, z které se stala další ze zvyklostí, které si dneska se Štědrým dnem automaticky spojujeme.
            Kdo by se o vzniku prvního betléma chtěla něco dozvědět i formou divadelní hry se zpěvy, má příležitost každý rok na druhý svátek vánoční v Ostravě. Jde o hru se zpěvy, kterou napsal Čech Pavel Helebrand a místo inscenace je vždy stejné – kostel svatého Václava.
            V Čechách se první betlém objevil v roce 1562 a z církevní půdy se do lidového prostředí přesunul za vlády Josefa II. Císař byl proslulý svými reformami, mnohé z nich se týkaly právě církve. Jedna z nich betlémy z kostelů vykázala. Ale řemeslníci, kteří je vyráběli, s výrobou přestat nechtěli a začali vyrábět jesličky pro zájemce z řad běžných kupců.
            Betlémáři mají od roku 1950 i svoji světovou asociaci, která vznikla v Itálii pod názvem Universalis Foederatio Praesepistica. České sdružení betlémářů vzniklo v roce 1990 v Hradci Králové a od roku 2001 je sídlo Un-Foe-Prae právě tam, protože se jejím předsedou stal Čech, PhDr Vladimír Vaclík.
            Pokud jde o betlémy, drží Česká republika i světová prvenství. Asi nejznámějším je největší betlém na světě, vytvořil ho řezbář Jiří Halouzek. K vidění je v Jiříkově a v roce 2007 čítal 138 soch. Všechny dřevěné a v životní velikosti.
Zdroj fotografie: zpravy.idnes.cz, Betlém Jiřího Halouzka
            Další betlémy, které v ČR určitě stojí za zmínku a za vidění jsou Třebechovický betlém. Jde o dřevěný mechanický betlém, který vznikal 44 let. Pracovali na něm Josef Probošta, Josef Kapucián a Josef Friml. Podle Josefa Probošta, který byl hlavním iniciátorem, a jeho smrtí práce na betlému skončily, se někdy nazývá Proboštův betlém. Betlém málem zmizel ze světa, protože po autorově smrti ho rodina vyhodila do kůlny a nikdo se o něj nestaral. Koupí ho zachránil v roce 1934 podnikatel Jan Burdych a v roce 1999 se betlém dočkal svého prohlášení za národní kulturní památku. K vidění je v Třebechovickém muzeu betlémů.
Zdroj fotografie: betlem.cz, Třebechovický betlém
            Vyřezávaný mohelnický betlém je k vidění o vánocích v kostele sv. Tomáše Becketa. Jeho autorem je Josef Nedomlel (pracoval na něm v letech 1958-1988). Zvláštností betléma jsou přesné kopie hradů Bouzov či Karlštejn. Najdete na něm i kostel, v kterém je betlém dnes vystavován. Část betléma je pohyblivá.
Zdroj fotografie: wikipedia.org
            Do třetice ještě Krýzovy jesličky. Další z rekordních českých jesliček, protože od roku 1998 jsou zapsány v Guinessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Punčochářský mistr Krýza, narozený v roce 1838, je vyráběl přes šedesát let. Výsledkem je 1398 figurek zvířat a lidí. Přes sto jich je pohyblivých. Všechny jsou buď dřevěné, nebo kašírované. Původně se do pohybu uváděly ručně, nyní elektromotorem. K vidění jsou v Jindřichově Hradci.
Zdroj fotografie: cestovani.idnes.cz, Krýzovy jesličky
            Potěším i pražany, kteří také nemusí spoléhat jen na živý betlém na Staroměstském náměstí, ale mohou navštívit hned několik skutečných skvostů. Abych nevypisovala všechny tady, uvádím malý seznam ZDE v Kam za kulturou. 
           Snad každé město v ČR má nějaký krásný betlém, bohužel nejde napsat o všech, ani všechny doporučit, ale jestli nějaký obzvlášť krásný objevíte, nenechávejte si to pro sebe. Jesličky přece patří neodmyslitelně k tomu, co dělá vánoce vánocemi.
            

Žádné komentáře:

Okomentovat