STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 7. listopadu 2012

VŘSR S V.I.L.


      Patřím ke generaci, kterou listopadové oslavy VŘSR věrně provázely dětstvím i dospíváním. Ke cti a slávě mých učitelů a později profesorů budiž řečeno, že mne provázely především ve formě vlaječek za okny, na autobusech a tramvajích a oslavnými tirádami ve večerních zprávách, které byly stejně tím posledním, co bych v tomto věku poslouchala. Jistě, i ve škole či na gymplu se nějaká ta tematická nástěnka našla, ale na rozdíl od známých, kteří absolvovali školy jiné, mi v paměti neutkvěl jediný kulturní program věnovaný VŘSR, pionýrský kroj jsem na sobě měla pouze při slibu a pak už jsme k němu nikdy nenašli šátek, v prvomájovém průvodu jsem nebyla vůbec…
      Samozřejmě jsme se ale o VŘSR a jejím vrcholném představiteli učili. Tomu se už vyhnout nešlo a jak známo, Lenin byl v té době všude, dost možná i v oné pověstné konzervě sardinek J
 Zdroj fotografie: komsomol.cz
Samozřejmě informace, které se k nám dostávaly, byly povětšinou tak pravdivé, jako rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. Byl to prostě „odlidštěný hrdina“, který vedl revoluci, postaral se o elektrifikaci a plynofikaci Ruska a prostý lid vyvedl z carské nadvlády a všechno dělal jen pro jeho dobro. Jednou z mála informací, která ho poněkud polidšťovala byla ta, že měl manželku – Naděždu Krupskou.
      Když už tedy dnes máme 95. výročí VŘSR proč si nepřečíst něco z toho, co se v učebnicích neobjevovalo:
-          Že Lenin byla jen jedna z jeho přezdívek v rámci odboje se ví. Sám Lenin niky nevysvětlil, proč si vybral spojení s řekou Lenou. Šeptanda praví, že natruc Georgiji Plechanovi, který měl na Lenina v počátcích velký vliv, ale rozešli se, když se Plechanov přiklonil k menševikům. A Plechanov jako přezdívku používal Volgin, podle řeky Volhy. Lenin tedy zvolil Lenu, protože je delší a teče opačným směrem.
Zdroj fotografie: marxist.org, G. Plechanov

-          Rodina, z které Lenin pocházel, byla jedním velkým národnostním a náboženským mixem. Jeho prarodiče z otcovy strany byli Kalmyci. Babička jeho matky byla volžská Němka vyznávající Luteránství. Dědeček z matčiny strany byl žid, který konvertoval ke křesťanství.  Lenin sám byl pokřtěn jako pravoslavný.
-          Ze Švýcarské emigrace se Lenin do Petrohradu dostal s velkou pravděpodobností s pomocí Německého císařství. Císař Vilém I doufal, že Leninova revoluce paralyzuje ruskou armádu a celou východní frontu. A velmi mylně předpokládal, že záhy po té, Lenin o moc zase přijde.
-          Ve své „závěti“ (Dopis sjezdu) v roce 1923 sice varoval před Stalinem, ale vytvořením Čeky, zavedením teroru jakobínského stylu, opětovným zavedením trestu smrti a podepisováním rozkazů, které z poprav bez soudu udělaly běžně užívanou metodu řešení problémů (vysvětlil ji slovy: „Jestli nemůžeme zastřelit bělogvardějského sabotéra, jaká je to potom velká revoluce?“ či „Čím větší množství reakcionářských kněží a reakcionářské buržoazie bude v této záležitosti zastřeleno, tím lépe.“ Obzvlášť neuvěřitelný byl jeho výrok vůči kritice špatného zacházení s dětmi „Ať psíčci buržoazní společnosti… poštěkávají a kňourají nad utracením každého nežádoucího štěněte. My kácíme velký starý prales.“), mu otevřel nepochybně cestu k mnoha jeho následným činům. (Přímé citace použity z wikipedia.org)
Zdroj fotografie: fdb.cz, Lenin a Stalin

-          V roce 1920 na Leninův přímý příkaz SSSR zlegalizovala potraty po celou dobu trvání těhotenství.
-          Skoro všichni – protože oficiální propaganda tomu tak chtěla - si Lenina spojujeme jen s Naděždou Krupskou. Jeho milenkou byla ale například také Inessa Armandová, francouzská komunistická politička.
Zdroj fotografie: fdb.cz, Naděžda Krupská
Zdroj fotografie: evi.com, Inessa Armandová


Jistě by se zajímavých informací našlo více, ale jako drobné připomenutí toho, kdo byl celá desetiletí oslavován jako a stavěn na piedestal jako dobrodinec lidu, tyhle myslím stačí. A nejde jen o to, osvěžit si, co bylo, ale třeba se díky tomu zamyslet i nad tím, co bychom nejspíš nechtěli, aby se v jakékoli formě vrátilo.
Zdroj fotografie: cas.sk, Úplný konec - Lenin v Mauzoleu (odkud nás hromadně celou třídu vyvedli za "nedůstojné chichotání" :-) )

PS: Jinak 7. listopad není sám o sobě vůbec špatný den. Světlo světa například spatřilo hned několik nositelů Nobelovy ceny (samozřejmě každý v jiném roce J) – Marie Curie Sklodowska, Lise Meitnerová, Chandrasekhara Venkata Raman, Konrad Lorenz, Albert Camus a Michael Spence. Takže skóre pro tento den není až tak depresivní.

Žádné komentáře:

Okomentovat