STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 19. listopadu 2012

Z POHÁDKY DO POHÁDKY


      Toho, kdo vyrostl na pohádkách Boženy Němcové, bratří Grimmů či Hanse Christiana Andersena, v kterých se děj hemží sedmi a vícehlavými draky, hejkaly, ohnivými muži, bludičkami stahujícími nevinné pocestné do zrádných bažin, zákeřně opuštěnými dětmi, které si musí poradit s ježibabou či Rýbrcoulem, v kterých se občas sekají údy, vyloupávají očička či nebohá děvčátka umírají v mrazu s krabičkou sirek v rukou, toho asi hned tak nějaká mytická či pohádková postava nevyděsí, natož aby ho překvapila. Televize bude za chvíle ve vánočním čase pohádek plná, nejvíc těch, které už dávno dobře známe.

Zdroj fotografie: babkovedivadlo.eu, Ježibaba

      Přesto – nebo právě proto - nikdy není nezajímavé nakouknout do sbírek legend, pohádek a mýtů jiných zemí. Samozřejmě je jich tolik, že nejde najednou vybrat ani ty nejzajímavější ze všech koutů světa. Už jsem zmiňovala dvě zajímavé ekvádorské legendy, tak se prozatím budu držet Latinské Ameriky.
      I tady se dětem vyprávějí pohádky o Popelce, o Sněhurce, o Malé mořské víle, do kina se chodí na klasické disneyovky. Tvrzení, že převzaté pohádky získaly vrch nad těmi původními, není nijak přehnané. Málokdo by si asi vzpomněl na jakoukoli pohádkovou nebo mytologickou postavu právě z tohoto konce světa. Možná nám na paměti vytane mexický „chupacabras“, ale to už jsme spíš ve světě moderních legend než v oblasti těch tradičních.

Zdroj fotografie: huantedamericatours.com, Chupacabra

      Přitom právě Latinská Amerika je zajímavým kotlem různých vlivů – indiánských, španělských, francouzských, portugalských, čínských, arabských… Předkolumbovské motivy se tu prolínají s evropskými, časem se k nim připojil vliv přistěhovalců z nejrůznějších částí světa. Výsledné legendy tak obrážejí tradiční kulturní dědictví i v podstatě už současná témata, kterými se obyvatelé kontinentu zaobírali a zaobírají. Za všechny příběhy alespoň tři nejznámější.
      Jednou z nejrozšířenějších legend – spíš než pohádek – je příběh, který se po celé Latinské Americe rozšířil z Mexika. Je nazvaný podle hlavní postavy, La Llorona (Plačka). Původní verze zněla, že krásná Mexičanka se zamilovala do bohatého Španěla, měli spolu děti, ale o svatbě nechtěl španělský grand ani slyšet. Nakonec se oženil s bohatou šlechtičnou a Mexičanka v záchvatu žárlivosti a pomstychtivosti zabila své děti (ano, Médeu to nepochybně připomíná). Její duše ale nikdy nenašla klid a La Llorona bloudí po nocích, hledá své děti, pláče pro ně a děti se před ní musejí skrývat, aby je neodnesla místo těch svých. Příběh se různě mění, v modernějších verzích děti matce sebral a zmizel s nimi manžel tyran. Jinde je La Llorona žena, která podvedla svého muže, o kterém se domnívala, že je mrtvý, neunesla svou hanbu a vrhla se do řeky. Ve všech verzích končí jako neklidná duše bloudící nocí.

Zdroj fotografie: lanzadeldestino.com, La Llorona

      Madre Monte nebo Madreselva (Matka džungle) je postava ztělesňující džungli nebo přírodu obecně. Žije v hlubinách deštných pralesů a trestá ty, kteří se k přírodě chovají nepatřičně. Sesílá mor na stáda těch, kteří zabírají pozemky, které jim nepatří. Umí rozbouřit řeky a občas zasahuje i do oblastí, které s ochranou džungle už mnoho společného nemají – například umí skvěle vyděsit pijany a nevěrníky… jako správná žena stojí v těchto otázkách na straně žen.

Zdroj fotografie: flickr.com, Madreselva

      Patasola (Jednonohá) straší ty, kdo zabloudí hluboko do džungle nebo horských lesů. Nejprve se zjevuje jako krásná žena, která je láká dál a dál, aby se pak změnila v jednonohou příšeru s ohnivýma očima. Poutníky už nikdy nikdo znovu neuvidí. Prý jde o duši nevěrné ženy, která se musí navěky trápit za to, že pošpinila manželovo jméno. A tak ubližuje dalším nevinným a nemůže přestat, přestože nikomu nechce – a možná ani nikdy nechtěla – ublížit.

Zdroj fotografie: wikipedia.org, Patasola

      V Ekvádoru jsem zjistila, že tyto tři, spíš mytické než pohádkové postavy, patří k nejznámějším. Rozhodně je ale neznají všichni a už vůbec ne generace nejmladší, která prakticky vyrůstá na pohádkách a příbězích, které se objeví na DVD. Takže jestli se někdy dostanete do latinskoamerických končin, budete mít možná informační náskok i proti domorodcům J.
       

Žádné komentáře:

Okomentovat