STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 4. prosince 2012

KONEC KRÁLE


Každé království má svého krále. Každý král má dobu jemu určenou k panování. Nikdo neví, jak krátká nebo jak dlouhá doba je králi určena. Neví to ani on sám. I lesy mají často své krále. Nevěříte? Já ano. Stejně jako jsem vždycky věřila, že v lese klidně mohou žít víly, bludičky a skřítkové, hejkal nebo v jezírku vodník.
Boubínský prales na Šumavě je les, který si nepochybně svého krále zaslouží. Velkého, s nadhledem, pevným postojem a rozhledem. Po celá staletí jím byl Král smrků, smrk ztepilý nebo-li Picea albis. Z úctyhodné výšky téměř 58 metrů a obvodem kmene přes pět metrů shlížel na Boubín a okolí po celých 440 let. Ve špici byl vychýlený od osy o 11 metrů. Odborník by vinu přičetl povětrnostním, půdním a nevím jakým jiným podmínkám. Já tvrdím, že se nakláněl, aby měl nad svým královstvím přehled.
Král smrků začal sílu ztrácet 1969, postupně usychal. Ovšem byl to král bojovník, nevzdal se jen tak, sám od sebe, srazila ho až vichřice, která se přes Boubínský prales přehnala 4. prosince 1970. Tělo padlého krále zůstalo na svém místě v pralese (kromě výřezu vystaveného v Zátoni, v informačním středisku Lesů ČR). V jeho okolí vyrůstá z roubů několik desítek jeho potomků.
Říká se – zemřel král, ať žije král. Platilo to i tehdy. Nedaleko ležícího kmene Krále smrků, vyrůstal už v té době Nástupce krále. O metr nižší, ale o nic méně impozantní. Nástupce uschl před osmi lety po napadení kůrovcem. Téměř současně s ním přišel Boubínský prales i o Vidlicový smrk, na vině byl také kůrovec.
Jméno nového krále neznám, možná ještě žádný z potomků krále nebo jeho následníka tenhle titul nezískal. Ale věřím, chci věřit, že už brzo bude mít Boubínský prales svého oficiálního impozantního obra, který nad ním bude držet svou královskou korunu.

Zdroj fotografie: ceskatelevize.cz, Král smrků (autor J. Seidl)

Žádné komentáře:

Okomentovat