STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 13. prosince 2012

KORUNA ZE SVÍCÍ


Lucie – noci upije, ale dne nepřidá
Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.

            Minimálně první přísloví zná u nás snad každý, ovšem tradice oslav svaté Lucie se u nás neudržela živá. O to intenzivněji se zabydlela v severských zemích a ve Švédsku, Norsku, Estonsku, Dánsku a Finsku je její tradice velice živá. Ovšem do ulic ve formě veřejných procesí se dostala relativně pozdě, až v roce 1927. Nikoli zásluhou církve, ale zásluhou tisku. Jedny stockholmské noviny tehdy vyhlásily soutěž – volbu Lucie. Od té doby svou Lucii volí školy, kraje, v televizi probíhá volba národní „Lucie“. Málokdo si dnes pamatuje kdysi domácké oslavy, jak je spodobnil např. Carl Larsson (švédský malír a ilustrátor), kdy jedna z dcer převlečená za Lucii nese rodičům kávu a sladkosti a ostatní sourozenci jí pomáhají.
            V každém případě Lucie se vždy objevuje v dlouhé bílé říze a s korunou ze svící ve vlasech. Svíce symbolizují světlo (viz. původ jména Lucie), symbolizují plameny, které Lucii odmítly pohltit a představují i záři jejích očí, které se rozhodla pro svoji víru obětovat .
            Příběh skutečné svaté Lucie je hodně krutý, rozhodně to není pohádka vhodná k vyprávění před spaním. Lucie se narodila ve 3. století n.l. v sicilských Syracusách, v rodině bohatých křesťanů. Po smrti otce se měla provdat za bohatého pohana, který ji miloval hlavně kvůli jejím krásným očím. Lucie chtěla zůstat čistá jako panna Marie, proto nápadníka odmítla, vyloupla si oči a nechala mu je poslat. Své věno se rozhodla rozdat chudým. Druhý den ráno se jí však zrak opět vrátil.
Městské autority se rozhodly Lucii nechat za její víru zneuctít. Rozhodnutí znělo poslat Lucii do nevěstince. Přivolaní vojáci, ale dívku nedokázali odtáhnout, žádná síla s ní nedokázala pohnout. Lucie měla být tedy upálena, ale plameny ji nepřijaly. Nakonec byla popravena, podle některých verzí jí kat setnul hlavu, podle jiných jí jeden z vojáků probodl hrdlo. V jejím případě je datum smrti 13. prosince 304 historicky doložené.
Svatá Lucie patří snad mezi „nejpracovitější“ svaté. Je patronkou slepců, nemocných dětí, nevěstek, advokátů, optiků, spisovatelů, nožířů, elektrikářů a mnoha dalších. Záběr má tedy poměrně široký. V dnešní době je ale pro většinu lidí na severu tím, čím pro nás Mikuláš – příležitostí k oslavě, k rozdání dárků k dětem, k návštěvě těch, s kterými se delší dobu neviděli.
A protože zrovna dnes je 13.prosince, ha en trevlig fest i Sankta Lucia.

Zdroj fotografie: a-littlebird.com

1 komentář:

  1. Děkuji za zajímavý článek. Většinu jsem toho o Lucii kdysi věděla a úspěšně zapomněla. Teď si budu na znovunabyté znalosti dávat větší pozor :-)

    OdpovědětVymazat