STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 17. prosince 2012

NA ZDRAVÍ!


Výrazem narozeniny se označuje výročí narození, respektive kalendářní den, ve kterém se daná osoba narodila.
            A když už jsem u těch definic, tak ještě jednu jazykovou. Narozeniny jsou pomnožné podstatné jméno, které vzniklo odvozením od slova narození.
            V mnoha zemích i kulturách je zvykem narozeniny slavit. S rodinou, s přáteli se známými. Pro oslavy většiny západního světa je typickým atributem narozeninový dort a přípitek.
            Protože tradice narozeninových oslav je dlouhá, zvyky se samozřejmě v různých zemích liší. V Jižní Americe jsou na dětských oblíbené piňaty, původně hliněné nyní papírové ozdoby naplněné bonbóny. Oslavenec má piňatu rozbít a všechny děti pak soutěží, kolik si kdo nabere sladkostí. Dospělí zase nikdy neopomenou hudbu, pozdní hodinu a co největší množství lidí.
            V Severní Americe i v Evropě mezi narozeninové zvyky v některých zemích výprask oslavenci. V Severní Americe k výprasku slouží prkénko s vyvrtanými otvory, do těch se „po výprasku“ staví panáky a roznášejí se mezi hosty. Pro Evropu je – když už – typičtější dát oslavenci hobla…
            Ale sever, jih, východ nebo západ… všude zdatně vítězí „vtipné“ dárky… obzvlášť pro ty, kdo slaví kulatiny je výběr pestrý a jeden nápis na skleničce či triku vtipnější než druhý.
            A vzhledem k tomu, že narozeniny vždycky souvisí s nějakým číslem, není divu, že si jich všimla i matematiky. Osobně jsem o narozeninovém problému až do dneška neslyšela, svými slovy ho vysvětlit neumím, ale koho zajímá, jak je to s počtem lidí a slavením narozeniny ve stejný den, může si počíst v tomto odkazu.
            Proč jsem si vzpomněla zrovna na narozeniny a na pár zvyků s nimi spojených? Ne, neinspiroval mě blížící se Štědrý den a narození Ježíška. Jen jsem si řekla, že poněkud obšírněji vysvětlím, proč jsem nezveřejnila žádné čtení na víkend. Ano, slavili jsme narozeniny jednoho člena rodiny a to dokonce kulatiny, takže psaní šlo poněkud stranou. Nebyl čas a – byť někteří slavní autoři byli v tomto oboru mistry – neumím psát „pod vlivem“. Proto tedy další čtení zase příští neděli JJJ


Zdroj fotografie: vino-market.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat