STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 19. prosince 2012

NEJPŘÍŠERNĚJŠÍ OBOČÍ HISTORIE


            Na Brežněva se pamatuji. Kvůli jeho obočí. Kvůli tomu, jak po jeho smrti plakala na hodině občanské nauky naše učitelka a házela po nás temné předpovědi konce světa, do týdne podle ní mělo být po všem, protože čerstvě zesnulý soudruh byl jediným pilířem světového míru. Díky Leonidu Iljiči jsme se tak prvně setkala i s přesnou předpovědí zániku celé civilizace. Pamatuji si jej kynoucího davům z tribun. Taktéž z televize si ho vybavuji na transparentech z průvodů na prvního máje, kde měl čestné místo hned vedle hlav Marxe, Engelse a Lenina. Nesympatický chlap s obočím, které bylo prostě strašlivé.
            Ovšem kdyby se mě někdo zeptal, co o něm vlastně vím, nedokázala bych odpovědět tehdy ani teď. Jistě, byl předsedou Nejvyššího sovětu, byl válečným hrdinou, medailí měl více než hodně… Víc nic, víc přece nebylo třeba. Umělý velký vzor, do jehož přítomnosti a minulosti se „nešťourá“.
            Když jsem dnes náhodou zaregistrovala, že kdyby žil, slavil by tento politik 106. narozeniny, trošku jsem si zapátrala. Upřímně řečeno… nic moc. O dětství a mládí jsem se stejně nedozvěděla prakticky nic, snad jen to, že jako komsomolec se účastnil kolektivizace. Nic, co by nebylo i v oficiálních životopisech.
            Oproti tomu, co jsme se učili my, už se samozřejmě otevřeně mluví o puči na pokrokovějšího Chruščova, který Brežněva vynesl na vrcholek mocenské pyramidy. Politici v jeho okolí doufali, že pouze dočasně. Všichni věděli, že Brežněv nemá prakticky žádné vzdělání, v zahraniční politice se neorientuje vůbec, o nějakém jasném politickém programu se nedalo mluvit už vůbec.
            Možná neměl program politický, ale měl velmi jasný program toho, co chce pro sebe. A manipulovat a využívat pro udržení se u moci správné rozmístění klíčových kádrů uměl lépe než kdokoli. Svými věrnými obsadil ta správná místa (např. J.V. Andropov vedl KGB) a čich pro to, s kým se paktovat a mít jistotu, že mu dotyčný nevrazí nůž do zad, ho udržel na nejvyšší příčce prakticky dvacet let. V období, které historici nazývají obdobím neostalinismu, obdobím naprosté stagnace a vyostřením vztahů se západem.
            Byl ženatý, ale jeho žena rozhodně nebyla příliš viditelnou první dámou. Po pádu Sovětského svazu se začalo mluvit i o tom, o čem se dřív jen šeptalo. O Brežněvově lásce k autům (sbíral je jako jiný obaly od žvýkaček, mezi jeho oblíbence patřil Cadillac Eldorado, který dostal darem od Richarda Nixona), k alkoholu, i k jiným ženám, než k té vlastní… jeho ošetřovatelka například měla taková privilegia, že se mohla účastnit i nejrůznějších rokování politbyra.
            Po Brežněvově smrti 10. listopadu 1982 si jeho rodina ještě nějakou dobu držela životní úroveň, na jakou byla zvyklá. Pád Sovětského svazu ovšem znamenal i konec jejich privilegií. Brežněvův zeť, Jurij Čurbanov, byl už v roce 1988 zatčen a na 12 let odsouzen za korupci. Brežněvova dcera Galina se vůbec nedokázala vyrovnat s tím, že už nepatří k společenské smetánce. Zemřela jako nemajetná alkoholička v roce 1998.
            Jméno Brežněv ale z politické scény tak docela nezmizelo. Jeho vnuk, Andrej Brežněv, založil Stranu mladých komunistů. Do žádných závratných výšin ho ale tento počin nevynesl. Zatím… Jak známo, lidé mají krátkou paměť… Bohužel…


          Zdroj fotografie: zuill.us  

Žádné komentáře:

Okomentovat