STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 25. prosince 2012

STILUS PRAGENSIS


            Máme první svátek vánoční, den narození Páně, a podle našeho kalendáře do konce roku zbývá ještě plných šest dní. Ovšem nebylo tomu tak vždycky. Pro naše předky nastával nový rok již dnes. Ovšem ne všem a ne všude. Například ve Francii tomu tak bylo za Karlovců, aby byl následně za Kapetovců počátek roku přesunut na 25. březen a pak dokonce na velikonoce. Nejrůznější začátky roku a jejich změny jsou pro dobu středověku charakteristické i pro další evropské země – v některých zemích Německa začínal nový rok 25. prosince až do 16. století, v Itálii se spojuje s obdobím vlády císařů z rodu Štaufů, v Miláně a Janově se udržel až do konce středověku, v Anglii do konce 14. století, papežská kancelář toto datování zrušila v desátém století, ale vrátila se k němu ve století čtrnáctém. Španělsko si nový rok na 25. Prosinec prosadilo teprve ve 14. století a Portugalsko ještě o století později.
            Pro Čechy začínal nový rok hned po Štědrém dni až do konce 15. století a ve století čtrnáctém se tomuto počátku roku, ať se v užíval kdekoli, říkalo stilus pragensis. Prostě jsme udávali tón J.
            25. prosince bylo rovněž korunováno hned několik významných panovníků. Mezi nimi Přemysl Otakar II. s manželkou Kunhutou Uherskou. Ale také Vilém Dobyvatel, anglickým králem, nebo Karel Veliký římským císařem.
            Dnes už sice tento kalendář neplatí, začátek nového roku se v Evropě sjednotil, což je administrativně nepochybně přehlednější, ale soukromě mám vždycky pocit, že 25. prosincem opravdu něco nového začíná. Možná je to dětskou i vlastní radostí z dárků a prozkoumávání a zkoušení nových věcí, které přistály v domácnosti o den dříve. A všechno nové, i třeba nový plyšový medvěd, v sobě má příslib budoucího. Možná je to prostě a pouze tím, že nemám ráda Silvestra a bouřlivé oslavy a umělé bilancování, a tak si uzavírám to, co přinesl právě končící rok, o pár dní dřív… A možná to nemá důvod vůbec žádný a jen se mi prostě líbí historie tohoto dne J

Zdroj fotografie: blesk.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat