STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 3. prosince 2012

ZAOSTŘIT A CVAK !


            Fotografování je v módě tak, jak snad za celou svoji - už poměrně dlouhou historii – nebylo. Fotí staří, fotí mladí, v zimě v létě člověk potkává turisty s minifoťáčky tak právě do ruky, i se zrcadlovkami, kterými by nepohrdl leckterý profesionál. Sociální sítě jsou plné „vtipných“ a „originálních“ fotek puberťaček, které se mobilem vyfotily buď samy nebo „to zmáčkla“ kmoška a hnedle světem letí další obrázek s našpulenou pusou, vyplazeným jazykem, šilhajícíma očima…
            Někdo fotit skutečně umí, jiný neumí… budu-li brát vážně článek, který nedávno vyšel na téma, že většina majitelů zrcadlovek s nimi stejně neumí pracovat a fotí na automat… pak asi většina amatérských fotografů patří do té druhé kategorie. Ale protože tohle není téma článku a navíc… pokud je to baví, užívají si to a koupě zrcadlovky je nezruinovala, tak ať si to s klidem užívají dál, ostatně sama také určitě nejsem převtělený Taras Kuščinskij.
            Ovšem ať už znalci nebo jen „stiskači“ spouště, nikdo z nich by nevyfotil nic, ani umění ani „mamku na pláži“, kdyby jeho fotoaparát postrádal objektiv. Čím kvalitnější, tím lépe.  A tak se po poněkud delším úvodu dostávám ke jménu Carl Zeiss.

Zdroj fotografie: whott.com, Carl Zeiss

            Německý optik založil v roce 1846 v Jenně vlastní dílnu, která se nejprve specializovala na výrobu mikroskopů. Tehdy ještě neexistovaly jednotné postupy při výrobě těchto přístrojů, a tak byl každý z nich svým způsobem originál. To se změnilo ve chvíli, kdy Carl Zeiss začal pracovat s docentem Ernstem Karlem Abbem.
            V roce 1869 spatřil světlo světa první mikroskop zkonstruovaný podle předem vypočítaných hodnot, které měly platit i pro výrobu ostatních přístrojů. Ovšem oba dotyčné pány hodně nemile překvapilo, že zobrazoval hůř než ty předchozí. Pokračovali tedy nikoli ve velkovýrobě, ale ve výzkumu. A Abbe na chybu přišel. Jejich mikroskop počítal jen s lomem světla, nikoli s jeho ohybem. Pak už byly opravdu jen krok od počátku nové éry výroby mikroskopů. První z nich se nakonec objevil jen rok po svém „závadném“ starším bratrovi.

 Zdroj fotografie: musoptin.com, Mikroskop

            V roce 1882 Zeiss a Abbe přijali „do party“ sklářského technika Scholta, který vylepšoval vlastnosti skla na výrobu čoček. A zase byli úspěšní – u jejich čoček se výrazně snížila barevná vada. Všechno bylo nasměrováno v k výrobě fotografických objektivů.

Zdroj fotografie: fotografovani.cz, Objektiv Zeiss

            Na mikroskopy samozřejmě nikdo nezapomínal a v roce 1886 úspěšná firma oslavila 10000 mikroskop vyrobený podle jejich patentu. Ovšem Carl Zeiss už na tom byl zdravotně špatně a nedlouho po oslavě oznámil, že firmu opouští. Zemřel 3. prosince 1888. První fotografické objektivy tak firma začala vyrábět až po jeho smrti. Jméno značky ale samozřejmě zůstalo. A do dneška je za každým vyrobeným objektivem i příběh optika, který věděl, co chce, a uměl si za tím jít i si pro svoji cestu vybírat ty správné lidi. 

 Zdroj fotografie: fotografovani.com, Objektiv pro armádní účely - jen tak pro zajímavost, ten asi opravdu nepoužije nikdo z nás :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat