STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 2. ledna 2013

DOBRÝ VEČER, DĚTI!


      Všichni máme pocit, že ho známe od nepaměti, a i když si dnes konkuruje třeba s Animáčkem, k historii i současnosti českého televizního vysílání prostě neodmyslitelně patří.
      Dnes už si málokdo pamatuje, že Večerníčkovým předchůdcem byl pořad Stříbrné zrcátko. Zrcátko bylo součástí vysílání od roku 1963, ale na obrazovkách se objevovalo jenom v neděli. 2. ledna 1965 Stříbrné zrcátko vystřídal Večerníček, nejdříve také jenom o nedělích. Úplně první odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa. Prvním dramaturgem pořadu Večerníček se stal výtvarník Milan Nápravník. Nejprve šlo o krátké animované pohádky bez úvodní znělky – kluk-Večerníček, tak jak ho všichni známe, se objevil až v létě 1965 a stal se nejstarší animovanou znělkou ČR a jednou z nejstarších v Evropě.
      Postavičku Večerníčka nakreslil Radek Pilař, o hudbu ke znělce se postaral Ladislav Simon a pozdrav namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý.
      V roce 1973 se Večerníček objevil v barevném kabátku a sedm dní v týdnu. Až do loňského ledna měl své pevné místo na ČT1, loni se přestěhoval na ČT2. Sice už má konkurenci na jiných stanicích, ale svoji pozici si Večerníček hájí statečně. A ty jiné pořady se stejně nemohou chlubit tím, že mají vlastní planetku jako Večerníček (33377 Večerníček), kterou objevil 12. února 1999 Petr Pravec na observatoři Ondřejov.
      Osobně nedám na Večerníčka dopustit, je součástí mého dětství a vlastně už i dětství mých dětí, za sebe mu tedy přeji hodně dalších let a ostré lokty v souboji s japonskými ninji, modrými Šmouly i beránkem Shaunem J
       
Zdroj fotografie: ceskatelevize.cz


Zdroj videa. youtube.com (Česká televize)

Žádné komentáře:

Okomentovat