STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 25. ledna 2013

NEJLEPŠÍ PŘÁTELÉ ŽEN


            Objevují se v knihách i filmech. Hlavní hrdinové pro ně překonávají nejrůznější nebezpečí. Ženy po nich touží a sní o nich. Od nepaměti jsou symbolem bohatství, elegance, vlastně i moci… Co? Diamanty.
            Největším z nalezených diamantů je Cullinan. Objeven byl 25. ledna 1905 v dole Premier. Vážil přes půl kila, neuvěřitelných 3106 karátů.
            Diamant objevil důlní dělník Thomas Evan Powell. Jméno ovšem obre mezi diamanty dostal po majiteli dolu, Siru Thomasi Cullinanovi. Sir Cullinan tedy potěšil své ego a následně i peněženku, když diamant odkoupila transvaalská vláda.
            Již odborně ohodnocený diamant představili králi Edwardu VII. u příležitosti jeho narozenin, protože Transvaal byl v té době britskou kolonií. Následně byl Cullinan  rozřezán na 9 menších diamantů a vybroušen.
            Největší již vybroušený diamant z těchto devíti dostal název Cullinan I nebo-li Hvězda Afriky, jméno, pod kterým je mnohem známější. Až do roku 1985 si Hvězda držela prvenství jako největší vybroušený diamant na světě. Ve zmiňovaném roce o toto prvenství přišla a drží jej vybroušený diamant Golden Jubilee, který pochází rovněž z dolu Premier.
            Hvězda Afriky zdobí anglické královské žezlo a druhý největší vybroušený diamant vzniklý z jednoho z „potomků“ Cullinana, je zasazen do královské koruny. Další doputoval například až do dánské královské koruny.
            Jen tak pro zajímavost, velké a výjimečné diamanty dostávají obvykle buď jména po majitelích dolů, jména poetická nebo jména, která poukazují na místo nálezu. V následující tabulce si všimněte posledního jmenovaného J, inu, proti gustu---


Přehled největších surových diamantů


karáty
jméno
rok
místo

3106

Cullinan

995,2
Excelsior
Jižní Afrika
968,8
Hvězda Sierry Leone
787,5
Velký Mogul
770
Woyie River
Sierra Leone
726.6
President Vargas
726
Jonker
Jižní Afrika
650,8
Reitz
Jižní Afrika
620,14
Jižní Afrika
609,25
Baumgold
Jižní Afrika
601,25
Lesotho
Jižní Afrika
532
Sierra Leone
455
Darcy Vargas
Brazílie
440
Nizam
1835
Indie
342
26. sjezd KSSS

Tabulka z wikipedia.org

Zdroj fotografie: diamond.cz
  

2 komentáře: