STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 30. ledna 2013

OPICE VE VESMÍRU


            Mnozí považují za nejslavnějšího šimpanze toho Tarzanova, Cheetu, a to jak knižní a filmovou postavu, tak její opičí filmové představitele. Ovšem těmto literárním a filmovým hvězdám zdatně konkuruje šimpanz Ham, hrdina amerického kosmického programu Merkur.
            Ham, který se narodil v roce 1956 v Kamerunu, byl brzy odchycen a převezen na Miami, kde ho z Farmy vzácných ptáků odkoupilo Letectvo USA. Milý opičák doputoval do Hollomanova leteckého centra (Holloman Aerospace Medical Center) a zapojil se – nebo spíš byl zapojen – do výcviku. Brzy se zjistilo, že si učení užívá, obzvlášť se prý bavil při zkouškách stavu beztíže. A tak, stále ještě pouze jako číslo 65, se 31. ledna 1961 nacházel na palubě lodi Mercury-Redstone 2 a jako první hominid překonal hranici vesmíru.
            Kdyby se něco nepovedlo, vešel by do dějin kosmonautiky jako číslo 65. Ovšem povedlo se, a tak po přistání dostal šimpanz jméno Ham – zkratka Holloman Aerospace Medical Center a do historie směl vstoupit nikoli jako bezejmenná jednotka, ale jako jedinečný šimpanz. Jemu to asi bylo v zásadě fuk, ale pro HAM Center a pro popularizaci kosmonautiky jako takové to určitě byl vítaný vývoj situace. Určitě by ale bylo hezčí psát, že šimpanz byl víc než číslo už od samého začátku.
            Let trval něco přes 16 minut, přistání ale úplně hladké nebylo. Mercury-Redstone dopadla o 100 kilometrů dále, než se předpokládalo a než Hama našli, byla kabina už plná mořské vody. Ham ovšem prokázal, že je nezmar, a přežil i neplánovanou koupel. Dalších 22 let si pak spokojeně žil nejprve v zoo ve Washingtonu a později v zoo v Severní Karolíně.
            Dnes má Ham pamětní desku před muzeem Alamogordu v Novém Mexiku a vzhledem k tomu, že se jeho příběh promítl i do dvou příběhů filmových, může skutečně zdatně konkurovat Tarzanově Cheetě.

Zdroj fotografie: 1.sg.sk

Zdroj fotografie: ahaonline.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat