STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 23. ledna 2013

OSLAĎTE SI, PROSÍM!


            Cesta ke kostce cukru vedla přes zraněný prst paní Juliany. Kdyby to bývala byla jen jakákoli libovolná paní Juliana, pravděpodobně by skutečnost, že se řízla při porcování homole cukru do prstíku, zůstala událostí zcela nevýznamnou, kterou by ukončilo přiložení obvazu a možná by ji připomínala drobná jizva.
            Ovšem paní Juliana byla manželkou Jacoba Christopha Rada, rakouského to ředitele dačické rafinérie cukru. Paní Juliana, znavená neustálým porcováním homolí, aby si její návštěvy mohly po libosti osladit kávu či čaj, navíc rozlítostněná z říznutí, které jí hyzdilo ručku, přiběhla za manželem s jasně formulovaným příkazem. „Vymysli něco menšího než ty proklaté homole, jestli nechceš, abych se jednou zmrzačila doopravdy.“
            Ředitel Rad byl muž, který přáním a rozkazům své ženy zřejmě nedokázal nevyhovět, a tak přemýšlel a přemýšlel, až vymyslel… kostku cukru. V roce 1841 vynalezl lis na kostky cukru. Šlo o mosaznou desku se 400 otvory, která ležela na měděné desce a sypala se na ni cukrová moučka. V lisu se cukr stlačil, kostky byly vytlačeny na dřevěnou podložku a po 12 hodin se sušily. Když doschly, zbývalo jen zabalit je.
            Před 170-ti lety, 23.1.1843, získal Joseph Rad patent a následně jej za 12 000 zlatých prodal rafinérii. Kostkový cukr se objevil na trhu, aby z něj už nikdy nezmizel. Stejný osud nepotkal dačickou rafinérii, která časem zkrachovala, a ředitel Rad se vrátil zpět do Vídně. Kostkový cukr ale stále žije, nabídněte si tedy a oslaďte si život alespoň jím J.

Zdroj fotografie: amarkedman.com

2 komentáře:

 1. A víš, že v Dačicích je muzeum, kde je expozice o první kostce cukru na světě? :) http://www.muzeumdacice.cz/page.php?mx=4_expozice&ax=4_dacice-a-prvni-kostka-cukru-na-svete

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, jen se tam dostat :-) Ale máme v plánu na léto, děti, myslím, ocení.
   J.

   Vymazat