STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 15. ledna 2013

ZLODĚJ KŘIČÍ CHYŤTE ZLODĚJE


      Všichni tohle přísloví známe. A všichni také víme, že zloděj, na kterého druhý zloděj ukazuje, není tím, čím se zdá být, ale většinou je to jen první nešťastník, který šel okolo a hodil se k odlákání pozornosti. Obvykle se mu to ale vysvětluje velmi těžko.
      V posledních dnech bulvár velmi hlasitě křičí, jaká že je ta Lucie Bílá špatná ženská, vypočítavá, dokonce parazitující na umírajících  - těch slavných a VIP samozřejmě. A už to jede, pod každým článkem smečka diskutujících štěká a vyje, protože oni mají přece jasno… Bílá jde po dědictví, tentokrát po tom po paní Jiráskové.
      Já jasno nemám. Osobně si myslím, že v základu dobré úmysly Lucie Bílé (i když tolika lidem se zdá nepochopitelné, že by si někdo jejího věku mohl mít co říct s někým jednou tak starým… ale to už je jiné téma), občas trochu nezvládnuté (projev na předávání Slavíků), posloužily velmi dobře k tomu, aby až příliš mnoho čtenářů vůbec neuvažovalo nad tím, že je to právě bulvár, který je vypočítavý a zcela bezohledně parazituje na umírajících i mrtvých. V tomhle jasno mám, stačí nahlédnout na bulvární internetové stránky.
      Bulvár je součástí tištěných (a dnes si internetových nebo audiovizuálních) médií od 30. let 19. století. Hlavními tématy jsou samozřejmě známé osobnosti, jejich vztahy a rozchody atd., které uměle zveličuje a přisuzuje jim podstatně větší důležitost, než skutečně mají. I bulvár by měl ale vycházet ze skutečnosti, z ověřitelných a ověřených zpráv (a výjimkou samozřejmě není ani přímá spolupráce bulváru s hvězdou, která se pak tváří náležitě překvapeně, co to o ní zase vyšlo).
      Ani bulvár by ovšem neměl překročit hranici, za kterou už člověka, o kterém píše, poškozuje a ubližuje mu, lidsky, případně i profesně. Smyšlenými zprávami, prohlášeními vytrženými z kontextu, příběhy vyfabulovanými z jedné fotografie… Tím jsme zpátky u Lucie Bílé a kauzy, kterou bulvár tak šikovně v posledním týdnu vytvořil. Kolik fotografií obou dotyčných – Bílé a Jiráskové – jsme skutečně viděli? Z doby, kdy už na tom herečka byla opravdu špatně, jednu. Slovem i číslicí – jednu. A ta krouží všemi možnými i nemožnými periodiky a udatně vytváří pocit, že těch obrázků je vlastně strašně moc. Ve skutečnosti je to na tvrzení o parazitování až smutně a směšně málo… Zkuste se ovšem zamyslet, kolik článků o slavných nemocných či umírajících, kolik reportáží (ve kterých samozřejmě nechyběla skandální odhalení) z pohřbů a z doby těsně po nich za poslední týdny a měsíce vydal bulvár…
      Nemyslím, že bulvár kdy ztratí na přitažlivosti pro velmi široký okruh čtenářů, nemyslím si ani, že by nějak zásadně změnil svoje praktiky, které mají spíš tendenci přitvrzovat (a nejen u nás, abychom se zase jednou nepovažovali za ty jediné špatné na světě), ale bylo by jen dobře – když už se nám dostane do ruky – nebrat doslova, že „co je psáno, to je dáno“ a trošku se nad tím, co se k nám dostalo, zamyslet…


     Zdroj fotografie: prescottlibrary.info
      

Žádné komentáře:

Okomentovat