STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 1. února 2013

JO NESBØ - NETOPÝR, První případ Harryho Holea


            Jak praví podtitul knihy, Netopýr je úplně prvním případem Harryho Holea. Po té, co se podle Sněhuláka můžeme snažit odhadnout, jak se budou vyvíjet Harryho další osudy, vracíme se nyní na úplný počátek a dozvídáme se vše, co jsme si z náznaků v dalších románech, které přišly po Netopýrovi, mohli jen domýšlet.
            Harry se představuje originálně. Jak je vlastní autorovi i jemu jako postavě. Detektivové se obvykle svým čtenářům představují v prostředí, které je jim blízké. Někdy jen pracovně, jindy se jedná o město či oblast, v které prožili celý svůj život. Ne tak Harry. Toho poznáváme ve chvíli, kdy se nachází tisíce kilometrů od Norska. A rovnou u protinožců, v australském Sydney.
            Harryho do Austrálie přivedlo vyšetřování smrti norského děvčete, které si právě Sydney vybralo za svůj nový domov. Hole, kterého v tomto románu všichni oslovují pěkně s australskou výslovností i přízvukem „pan Holy“, má norskou policii zastupovat pouze v roli pozorovatele. A vedení norské policie se velmi hodí, že se mu podařilo Harryho pěkně uklidit. Proč to prozrazovat nebudu, protože celá záležitost má přímou spojitost s Harryho alkoholismem, který se táhne jako Ariadnina červená nit všemi následujícími romány. Naznačím jen tolik, že kořeny toho, co Harrym zmítá, nemají co do činění jen s jeho rozčarováním z práce, z lásky či z nejrůznějších policejních machinací…
            V Austrálii ovšem Harry jen nečinně nesedí, ale aktivně se zapojí do pátrání. Přichází do styku nejen s policisty, ale také s celou plejádou nejroztodivnějších postav a postaviček ať už z tamního podsvětí, ze světa profesionálních boxerů, cirkusových artistů nebo původních obyvatel, Austrálců… Díky posledně jmenovaným se dozvídá mnohé i z australské historie a legend a pověstí. Ostatně netopýr, podle něhož je celá kniha pojmenovaná, je jednou z výrazných postav domorodé mytologie.
            Celý příběh se komplikuje o to víc, že Harry v Austrálii potkává… lásku. Jenže ta se mu, ostatně snad jako vždy, neoddělitelně proplete s případem. Rodí se tak další a další noční můry, které mají Harryho už vždy pronásledovat, ať bude řešit jakýkoli případ.
            Stejně jako všechny následující romány, je i Netopýr velice čtivý. Je příjemné vrátit se  o několik let zpátky a poznat Harryho stále ještě „lehčího“ a bezprostřednějšího o několik dalších hrůz a ran. A současně si – třebaže zpětně – uvědomit, co kdy a proč Harryho Holea motivovalo k tomu, aby se choval, jak se choval a řešil věci tak, jak je řešil.
            Víc prozrazovat nebudu, protože každá další odhalená drobnost by každému, kdo knihu teprve bude brát do rukou, kazila radost z četby a objevování dalších nečekaných zákoutí Harryho duše. Úplně na závěr se již zmíním pouze o překladu, který je opět skvělý, což samozřejmě radost ze čteného jen umocňuje.
            Netopýr – První případ Harryho Holea vyjde v nakladatelství Kniha Zlín 18. února 2013.

 Zdroj fotografie: knihazlin.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat