STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 21. března 2013

NENÁPADITÝ


            Před 328 lety se v Eisenachu narodil Johann Sebastian Bach. Skladatel, který ovlivnil dílo Mozarta, Beethovena i Schönberga či Goreckého. Přesto za svého života mohla tiskem publikovat jedno jediné své dílo – Matoušovy pašije. Jeho skladby byly prý příliš konzervativní, dokonce prý málo nápadité…

            Bach se tedy živil především jako interpret, byl výborným varhaníkem, a improvizátor. Přesto stále – někdy s větším, někdy s menším úspěchem – usiloval o veřejné uznání. Časem se ale z veřejného života a z tohoto svého boje začal stahovat, víc času trávil s rodinou a skládal… mnohé z věcí takzvaně „do šuplíku“, některé z nich se ani nedochovaly, právě proto, že existovaly jen v opisech a nikoli v tištěné verzi.

            Padesát let po Bachově smrti byla jeho hudba prakticky zapomenuta. Pro nás naštěstí byla v éře Mendelssohna Bartholdyho znovuobjevena, tehdejší umělci ji začali zařazovat do svého repertoáru a na rozdíl od hudby byla pomalu zapomínána slova konzervativní a málo nápaditý… Škoda, že se neví, kdo, kdy a jak za Bachova života k tomuto názoru dospěl. Možná, že kdyby Bach něčím šokoval, mohl být celebritou hned... dnes se stačí rozhlédnout a víme, že to funguje, protože co den, to nejméně jedna nová... Uvidíme za 328 let... kterápak nám přetrvá :-). Na závěr malá ukázka toho, co přetrvalo.
Zdroj videa: youtube.com, Mše v h moll, "Agnus Dei"
Zdroj fotografie: wikipedia.org, Partitura
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat