STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 26. dubna 2013

GUERNICA


            Není až tak výjimečné, že tragické události jsou následně motivem a tématem uměleckých děl. Jedním z těch notoricky známých je PicassovaGuernica“. Malbu zná snad každý, kdo prošel alespoň základní školou. Většina lidí ví, že je spojená se Španělskou občanskou válkou. Ta samá Guernica inspirovala i Heinze Kiwitze, německého umělce, který později zahynul v Interbrigádě, k vytvoření dřevorytu s touto tematikou. Sochaře Reného Iché k vytvoření stejnojmenné sochy. Básníka Paula Eluarda k básni Vítězství Guerniky.  Co ale skutečně víme o Guernice? Co se tehdy 26. dubna 1937 přesně událo?
            Guernica (dnes Guernica-Lumo) je baskické město. V době, kdy generál Francisco Franco postupoval se svými nacionalistickými zálohami Španělskem na území ovládaná Republikánskou vládou, snažila se baskická vláda chránit své území vlastní armádou. Pro republikánce tak tehdy město Guernica představovalo velmi důležitý a velmi strategický bod.
            V době náletu město nebylo do bojů přímo zapojeno, fronta se nacházela o nějakých 20 kilometrů dál a v Guernica nebyla ani protiletecká obrana, protože s podobným útokem nikdo nepočítal. Francisco Franco byl ovšem odhodlaný město získat, protože to by znamenalo dost citelnou ránu Republikánům, a tak se rozhodl, za pomoci německé Luftwaffe (pro niž to byl vítaný „trénink“ na budoucí blitzkrieg při invazích do Polska a Francie) a italských jednotek fašistického letectva Aviazione Legionaria, k leteckému útoku.
            V dějinách leteckých útoků šlo o první útok, který byl neskrývaně zamířený proti civilistům. O to větší hrůzu vyvolal. Husí kůži nahání už sám výběr dne. 26. duben 1937 připadl na pondělí. Pondělí bylo v Guernice (a v mnoha dalších městech) tzv. tržním dnem. Na hlavních náměstích probíhaly trhy, ulice byly plné lidé. Podle odhadů se tehdy v Guernice mohlo nacházet zhruba 10000 lidí včetně farmářů a obchodníků, kteří přicházeli na trhy ze sousedních měst a vesnic. V roce 2004 žilo v Guernice okolo 15000 stálých obyvatel, stavy okolo roku 1937 byly výrazně nižší.
            V době, o které hovoříme, už sice bylo vydáno nařízení ke zrušení tržních dnů, kterým baskická vláda chtěla chránit právě civilní obyvatelstvo. Neexistují však důkazy o tom, že by se nařízení tak rychle rozšířilo skutečně do všech měst a dá se tedy předpokládat, že ono pondělí trhy v Guernice probíhaly…
            Útok byl strašlivý, město nepřipravené, obětí nespočet. Udávaná čísla se pohybují mezi 800 a 1600. Čísla ale nezahrnují mrtvé nalézané ještě později v sutinách. Nezahrnuje ani ty, kdo později zemřeli v nemocnicích. Svět protestoval, ale vývoj ve Španělsku už nikdo zvrátit nedokázal a v roce 1939 se definitivně ujal vlády Francisco Franco. Svět ho oficiálně uznal a generál-diktátor se u moci udržel až do roku 1975…

 Zdroj fotografie: wikipedia.org, Guernica po bombardování

 Zdroj fotografie: member.virtualtourist.com

Zdroj fotografie: wikipedia.org, P. Picassso - Guernica

Žádné komentáře:

Okomentovat