STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 9. dubna 2013

KRÁL KOMIKŮ


      Dnes by slavil narozenin Vlasta Burian (9.4.1891). Herec, který nás baví dodnes, a kterého tak rádi nazýváme Králem komiků. Už méně často se mluví o tom, jak téhož Krále komiků zničilo po válce nařčení z kolaborace. Přestože bylo jeho jméno nakonec očištěno (a každá další studie historických podkladů dokazuje, nakolik bylo nařčení nespravedlivé), ale pobyt v cele, kde byl vězněný spolu s kriminálníky a esesáky a vystavený nejrůznějšími ponižování, ho poznamenal už po zbytek života. Nebýt Jana Masaryka, na jehož přímou intervenci byl po nějaké době vyšetřován na svobodě (a následně zbaven obvinění), by s velkou pravděpodobností vězeňskou anabázi nepřežil.
      Tisk ovšem nebyl s intervencí ani s osvobozením spokojený a na zásah politiků, kteří prahli po jeho exemplárním potrestání, byl znovu po nějaké době uvězněn a na základě smyšlených obvinění odsouzen na několik měsíců vězení a k půlmilionové pokutě.
      Po propuštění už nesměl obnovit své divadlo (které nejprve zavřeli Němci a následně prošlo znárodněním), přišel o veškerý majetek (včetně své vily) a pět let měl zákaz hrát. V té době pracoval jako vážný v dolech, jako poslíček, jako řidič… Když se pětiletý zákaz chýlil ke konci, začal znovu ilegálně vystupovat.
      Od roku 1950 začal hrát v Karlínském divadle, k čemuž mu dopomohl režisér Frejka. Vystupoval i v rozhlase i na různých estrádách, ale bylo čím dál zřejmější, nakolik mu uplynulé roky podkopaly zdraví a ubraly na elánu. Ve filmu zazářil už jen třikrát: s Janem Werichem v Byl jednou jeden král, jako poštmistr Plíšek v komedii Nejlepší člověk a jako Sylvestr Čáp v Muži v povětří.
      Aby se vůbec uživil, protože z jeho celoživotních úspor nezbylo vůbec nic, vystupoval v estrádách po nejrůznějších městech, i když byl nemocný. Poslední vystoupení oddřel s těžkým zápalem plic a nedlouho po něm zemřel. Jeho manželka ho přežila o devět týdnů. Traduje se, že ji našli mrtvou na manželově hrobě, ale nakolik se tahle informace zakládá na skutečnosti, netuším.
      Někdy je dobré připomenout si i to smutné a tragické v osudech lidí, kteří nás bavili a baví. Konec Krále komiků k takovým osudům určitě patří. Ale na závěr přece jen připomínka takového Vlasty Buriana, jakého si pamatujeme a na jakého se dodnes snad všichni rádi podíváme.

Zdroj ukázky: youtube.com, Balada o deliriu tremens

Zdroj fotografie: wikipedia.org

3 komentáře:

 1. Já teda osobně ho mám nejradši ve filmu U pokladny stál. Ta nadčasovost "boje" s úředníky nemocenské pokladny :-) je opravdu neopakovatelná.

  To je totéž, jakobyste mi dali oko a já si kvůli němu musel nechat extra vydlabat důlek na čele.

  Můžu to vidět a tyto hlášky slyšet pořád dokola a pořád dokola trénuju bránici.

  Jo, Kryštof Rozruch je prostě můj PRIMČA :-))))

  I.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ho můžu tak nějak plošně ve všem :-)
   J.

   Vymazat
  2. Já taky, ale ta scénka v nemocenské pokladně, ta ve mne zanechala nejhlubší brázdu :-). Bahno, zuby a oko, nemá to chybu.

   Vymazat