STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 23. dubna 2013

PRLOV


            Když se řekne vesnice vypálené, vyhlazené nacisty za druhé světové války, každému se vybaví jména Lidice a Ležáky. Na dnešek ale připadá výročí vypálení vesnice Prlov. Malé vesničky na Vsetínsku.
            Zdá se, že Prlov podobné tragické události přitahoval po celou dobu své historie. V roce 1644 byli mužští obyvatelé Prlova popraveni v rámci násilné rekatolizace.
            V roce 1663 vesnici vypálila, 23 lidí zabila a další neznámý počet jich odvlekla do otroctví, osmanská vojska. Došlo k tomu v době drancování moravských vesnic ve válce Osmanské říše proti Svaté říši římské.
            Za první světové války byla většina mužů z vesnice odvedena na frontu, takže život se pro zbytek obyvatel stal opět těžším než těžkým.
            23.dubna 1945 obklíčilo Prlov zhruba 600 příslušníků komanda (s přídomkem „k zvláštnímu určení“) a Speciálního stíhacího svazu jihovýchod. Po hodiny a hodiny trvajících výsleších místních obyvatel bylo vypáleno osm usedlostí, v plamenech našlo smrt patnáct lidí, další tři byli oběšeni. Stejně jako při předchozím masakru v Ploštině se jednalo o akci vedenou jednotkami spadajícími pod Stíhací svaz SS, kterému velel Otto Skorzeny, vysoce postavený a nemilosrdný důstojník, který po válce uprchl z amerického zajetí a až do své smrti v roce 1975 se ukrýval ve frankistickém Španělsku.
            Dnes má Prlov okolo pěti set obyvatel a svoji historii se připomíná například každoročním hasičským Memoriálem obětí Prlova. V roce 2011 byla obec vyznamenána Záslužným křížem ministra obrany I. stupně. 

Zdroj fotografie: images2.kzn.vychozi.cz

3 komentáře:

 1. Škoda, že vizovické matriky zemřelých, kde je i Prlov, začínají až rokem 1667...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzpomněla jsem si na tebe, když jsem to psala, že tamní matriky asi mohou být hodně zajímavé.
   J.

   Vymazat
 2. Prlov má tedy dramatické osudy, takřka románové. Zajímavé čtení, děkuji

  OdpovědětVymazat