STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 24. dubna 2013

SISSI: MARNOST NAD MARNOST


            Alžběta Bavorská, mnohem známější jako Sissi, nikdy nepatřila mezi historické postavy, které by mne nějak zvlášť zajímaly. Nijak zvlášť jsem nechápala fascinaci některých lidí právě touto císařovnou. Ovšem když už jsme byli ve Vídni, stálou expozici věnovanou právě Sissi jsem navštívila.
            Co jsem objevila? Svým způsobem předchůdkyni princezny Diany. Dívku, která nebyla naprosto připravená na to, aby ji sešněrovala dvorní etiketa. Dívku, která si až do svého svatebního dne vedla naprosto svobodný život a najednou se ocitla ve světě, kde všichni řešili její nedostatečně urozený původ, její chování, její věno, které považovali za „nuzné“…
            Mladou ženu, jejíž kroky se rozhodla řídit tchyně, císařovna Žofie, a manžel, František Josef, se jí otevřeně dokázal zastat jen jednou. Na svatební hostině, kde císařovna vytýkala nevěstě, že nemá povinné bílé rukavičky. Tehdy si je František Josef ze solidarity s manželkou sundal také… Ovšem když šlo o věci zásadní, matce neodporoval…
            Matku, jejíž děti vychovávala… tchyně. Protože si byla jistá, že to umí lépe. Protože měla „skvělý“ argument, kterým byla smrt nejstarší vnučky, která onemocněla a zemřela, právě když byla na cestách se svou matkou Sissi. Matku, která se snažila si od svých dětí raději udržovat odstup, aby ji tolik nebolelo, že na ně vlastně nemá žádný vliv. Škoda, že třeba právě film Mayerling ukazuje vztah Sissi a jejího syna Rudolfa v až příliš cukrkandlových barvách.
            Ženu, která si všechny své frustrace kompenzovala soustředěním se na svoji krásu. Ženu, která byla prokazatelnou anorektičkou, týrala se neuvěřitelnými dietami (na 172 cm se její obvyklá váha pohybovala okolo 44 kilo), cvičením, které bylo pro ženu její doby a postavení čímsi téměř nemyslitelným.
Ženu, která z nedostatku jiných možností čemu se věnovat si vytvořila dvě posedlosti. Byla posedlá svými vlasy, které rozpuštěné dosahovaly až na podlahu. Každý den si je nechávala hodiny česat a měla-li dojem, že jich komorná vytrhala příliš mnoho, neváhala sáhnout k fyzickým trestům. Byla posedlá cestováním, které jí umožňovala utíkat od dvora i před sebou samotnou.
Ženu, které se v životě nevydařilo vlastně nic tak, jak si představovala, a který nakonec skončil tragicky, rukou vraha. V Ženevě ji na cestě do přístavu pilníkem probodl italský anarchista Luigi Lucheni. Zbytečná smrt, která pro ni ale nakonec byla nejspíš vysvobozením ze stejně marného života.
Proč Sissi připomínám právě dnes? Protože 24.4.1837 se Alžběta Amálie Evženie zvaná Sissi provdala za rakouského následníka trůnu, Františka Josefa, a tím vlastně celé její trápení a bloudění začalo. Tehdy jí bylo šestnáct a určitě se vdávala s úplně jinými představami…  

 Zdroj fotografie: etsy.com

 Zdroj fotografie: autorka blogu, Vyhlídka, kam Sissi každé ráno chodila

Zdroj fotografie: autorka blogu

2 komentáře:

  1. Téma mojí seminárky k maturitě....moc hezky napsané.
    LLeennttiillkkaa

    OdpovědětVymazat