STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 22. května 2013

DEVĚT A PŮL STUPNĚ V CHILE


            Zemětřesení je náhlý pohyb zemské kůry, vyvolaný uvolněním napětí podél zlomů. Větší zemětřesení se proto obvykle vyskytují v těch oblastech světa, kterými významné zlomy procházejí. (definice: wikipedia.org).
            Když se řekne velká zemětřesení v novodobé historii, většině z nás se vybaví zemětřesní v japonském Kantó (1923), v mexickém Ciudad de México (1985) nebo obrovské zemětřesení na Sumatře (2004). Spíš než se silou otřesů je všechna máme spojená s intenzitou otřesů.
            Ani jedno z nich ale nedosáhlo nejvyšších naměřených hodnot v historii jejich sledování. Naprosto nejsilnější zemětřesení proběhlo 22. května 1960 v Chile, v oblasti jejímž největším městem je město Valdivia.
Zdroj fotografie: arquitecan.blogspot.com

            Seizmografy naměřily neuvěřitelných 9,5 stupně Richterovy stupnice. Odhadovaný počet obětí byl 3 – 6000 a pouze skutečnost, že oblast byla poměrně řídce osídlena, zabránila tomu, aby mrtvých bylo mnohonásobně víc. Otřesy postihly oblast o rozloze 400.000 kilometrů čtverečních. Jenom v samotné Valdivii zůstalo naráz 20 000 lidí bez přístřeší.

 Zdroj fotografie: es.wikipedia.org, Valdivia dnes

Zdroj fotografie: bibliotecadeinvestigaciones.wordpress.com, Valdivia po zemětřesení

            Další tragédie přišla bezprostředně po zemětřesení. Epicentrum se nacházelo v moři a vyvolalo obrovskou přílivovou vlnu. Přímo v Chile dosahovala 25 metrů. I v tomto případě měli obyvatelé štěstí v neštěstí. Budovy na pobřeží byly většinou stavěny na vyvýšených místech, díky čemuž se spousta lidí zachránila. Přílivová vlna následně projela prakticky celým Tichým oceánem. Ničila i na Havaji, kde zničila druhé největší město Hilo. Ještě ve vzdáleném Japonsku a na Filipínách vlna dosahovala imponující desetimetrové výšky.
            Následkem tsunami došlo k sesuvům půdy a poté k záplavám, protože stržená půda zahradila řeku. A aby toho nebylo málo, do 38 hodin vybuchla sopka Cordon Caulle a k ní se přidalo pět dalších. Opět jen díky řídkému osídlení oblasti nedošlo k větším ztrátám na životech.
            Rozběsněné živly samozřejmě vyvolává v lidech hrůzu a bezmoc, a tak se k Velkému chilskému zemětřesení pojí i případ jedné z posledních lidských obětí k usmíření božstev a živlů. Případ se odehrál ve vesničce Collileufu, v které sídlili původní obyvatelé. Šaman zde požádal o obětování svého pětiletého vnuka. Jeho soused mu s obětí pomohl, ale tělo bylo později nalezeno a oba muži dva roky strávili ve vězení. Po dvou letech byli propuštění s tím, že „jednali bez svobodné vůle, ovlivňovala je stará tradice a také náhlá přírodní katastrofa, proti které se nešlo jakkoli bránit“.
            Obyvatelé Valdivie a okolí na tragédii z roku 1960 nezapomínají. Připomíná jim ji i Museo del Terremoto 1960 (Muzeum zemětřesení 1960), které je umístěné na ostrůvku Haverbeck, kam se návštěvníci přepravují lodí. Kromě samotných instalací muzea je možné vidět připomínky této 53 let staré katastrofy dochované přímo na pozemcích ostrova.

Zdroj fotografie: es-es.facebook.com, Museo del Terremoto 1960
           
             

1 komentář:

 1. Tak v Chile článek potěšil :-):

  Estimada Jindriska:
  Junto con saludarle, al respecto nos permitimos expresarles nuestros agradecimientos por remitirnos su interesante articulo.


  Saluda Cordialmente a usted,
  Oficina de Informaciones, Reclamos y Sugerencias (OIRS)
  Consejo Nacional de la Cultura y las Artes
  Departamento de Planificación y Presupuesto
  Plaza Sotomayor 233, Valparaíso / Ahumada 11, piso 9, Santiago

  OdpovědětVymazat