STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 8. května 2013

DOBRÁ LOTRINKA


            Většinou ji známe spíš jako Janu či Johanku z Arku nebo Pannu Orleánskou. Dobrá Lotrinka je odvozena podle oblasti, v které se Johanka narodila, tedy Lotrinska na severu Francie.
            Příběh dívky, která slyšela hlasy. Hlasy, které jí zvěstovaly, že má být tou, která vysvobodí Francii, v které tehdy zuřila stoletá válka s Anglií. Příběh dívky, která dokázala přesvědčit francouzského dauphina Karla, aby jí svěřil menší vojsko a vydala se osvobozovat obsazená francouzská města.
            Nejprve vytáhla na Orléans a město osvobodila právě 8. května 1429. Ve městě je do dnes k vidění La Maison de Jeanne d´Arc, Dům Johanky z Arku, v kterém přespávala. Po Orléansu přišla další a další města, ale první je vždycky první a nejzmiňovanější.
            A poslední. Tím se pro Johanku stalo Compiegne, kde upadla do zajetí. Zradili ji pravděpodobně Burgunďané, kteří byli spojenci Angličanů. Následně ji předali do Rouenu, kde proběhl proces, který měl prokázat Johančino spojení s ďáblem.  Když se chce, všechno jde, podařilo se tedy prokázat to, že Johanka je kacířka a čarodějnice.
            Jako důkazní materiál posloužil i Johančin dopis českým husitům, o jehož pravosti se dodnes pochybuje a v kterém Johanka husitům naopak kacířství vytýká. Dnes se historikové nejvíc přiklánějí k variantě, že dopis nejspíš napsal Johančin písař (ona sama psát neuměla) na objednávku přímo z Čech. V každém případě, dopis, v kterém Johanka hrozí i vlastní intervencí, pokud se husité nevydají správnou cestou, nejspíš husity nijak nevyděsil, ale posloužil jako podivná zbraň proti samotné Johance.
            V procesu, kterému předsedal francouzský soudce, byla Johanka odsouzena a 30.5.1431 upálena.
            Karel VII, který se stal králem díky Johance už v roce 1429, po její smrti dokázal upevnit svoji moc a zajistit si vládu. Posléze požádal o obnovení procesu s Johankou a nechal ji prohlásit za oběť justičního omylu. Johance už to příliš nepomohlo, ale alespoň potěšil francouzský lid, který postava mladičké vůdkyně stále okouzlovala. V roce 1909 byla Johanka prohlášena za blahoslavenou a v roce 1920 za svatou. Je spolupatronkou Francie.
            Její postava okouzluje dodnes, píše se o ní, skládá se o ní hudba, točí se o ní filmy. První již v roce 1928, zatím poslední v roce 1999. Ingrid Bergmannová si zahrála Johanku dokonce dvakrát. V Americké verzi z roku 1948 a v italské verzi Roberta Rosselliniho z roku 1954. 

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat