STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 16. května 2013

NELSON DEMILLE: OSTROV ANTRAX


            Poslední dobou jsem většinu času trávila s literaturou evropskou a možnost „odskočit si“ k literatuře zámořské mě potěšila. Do rukou se mi hned po té, co 24. Dubna vyšel v Knize Zlín, dostal Ostrov Antrax (v originále Plum Island) Nelsona DeMilla. Detektivka o téměř šesti stech stranách není zrovna obvyklá, udrž rytmus, napětí a tajemství na tak rozsáhlém prostoru rozhodně není nic snadného. Byla jsem tedy upřímně zvědavá, co mne čeká.
            Hlavním hrdinou knihy je newyorský detektiv John Corey, který se po zranění zotavuje na Long Islandu. Ovšem není mu dopřána klidná rekonvalescence, protože dva jeho přátelé jsou zavražděni a místní šerif Johna požádá, aby se coby poradce stal součástí vyšetřovacího týmu. Vražda totiž budí větší rozruch a obavy než obvykle, protože zastřelený manželský pár pracoval na ostrově Plum Island, ve výzkumném ústavu zaměřeném na studium nejrůznějších životu nebezpečných bakterií a virů.
            Samozřejmě každého – čtenářem počínaje a románovým detektivem konče – napadne, že motivem vraždy je nezákonný obchod s čímkoli od zárodků sněti po virus eboly. Kniha tak má velmi záhy našlápnuto na to, být skvělým špionážním románem, říznutým politickým thrillerem, spíš než klasickou detektivkou. Poměrně záhy ale přichází zlom, který Ostrov Antrax vrací do kolejí detektivního žánru. Je to zlom, který na okamžik zpomalí rytmus knihy, ale autor i příběh druhý dech naberou poměrně záhy.
            Nelson DeMille (mimo jiné autor například románu Při řekách babylonských) je rozhodně skvělý vypravěč, který dokáže udržet čtenářovu pozornost – a to i na zmiňované velké ploše - od začátku až do konce. Děj oživují dialogy, které mají spád až filmový. Hlavní hrdina je tak nejen ostrý hoch, který přežije nějakou tu kulku v těle bez větší psychické či fyzické újmy, ale navíc je to ironický vtipálek, který nějakou tu drsnou hlášku vysype z rukávu i ve chvíli, kdy se dívá do hlavně nabité osmatřicítky. Podle mého by ohňostroj ostrovtipu mohl občas mírně prořídnout, ale vesměs detektivovy komentáře pobaví.
            Ke knize mám jen jednu zásadnější „výtku“. Bývala bych uvítala více podezřelých, obzvlášť v závěrečné třetině knihy, kdy už je až příliš jasné kdo, co a proč. Přesto ale román stojí za přečtení a většina čtenářů se s největší pravděpodobností s autorem i jeho hlavním hrdinou ráda setká i v dalších románech (Hra se Lvem, Odvetný úder, Požár, Lev a Levhart), které mají v Knize Zlín postupně vycházet. 

Zdroj fotografie: Kniha Zlín

Žádné komentáře:

Okomentovat