STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 2. května 2013

OSMDESÁTÉ SEDMÉ


            V roce 1926 přišel na svět Hurvínek Spejbl, syn Josefa Spejbla. Jeho příchod nebyl tak úplně plánovaný, přestože se vědělo, že dvojice Spejbl – Kašpárek, která spolu vystupovala v Loutkovém divadle Feriálních studií v Plzni, není tak úplně to pravé ořechové.
            Z rukou řezbáře Gustava Noska tak ve zmiňovaném roce 1926 vzešla poupravená a zmenšená kopie Josefa Spejbla, která byla překvapením i pro Spejbla samotného. Postavička, nejprve nazývaná Spejblík, nejprve byla jen parťákem, nikoli synem, ale podoba se zapřít nedala a vztah se záhy posunul do těch správných kolejí.
            Spejblík, horší varianta už by snad byla jen malý Spejbl a postupem času mladý Spejbl, byl záhy jako jméno uznán nevyhovujícím a hoch dostal jméno vlastní – Hurvínek. Jméno původu nejasného, vymyšlené zřejmě jako půvabná, zvukomalebná hříčka těmi, kdo se nejspíš vůbec nestarali o to, co na podobně nezvyklé jméno řeknou známí, sousedé a tak dále a tak dále…
            2. května 1926 si Hurvínek odbyl své první vystoupení na prknech, která znamenají svět a to ve hře Rudolfa Nešvery „Počestný dům“. Rychle zjistil, že je mu jeviště skutečně souzené a do dnešních dní se na něm ve společnosti svého otce, kamarádky Máničky, její Bábinky a psa Žeryka pohybuje, na věk nijak nedbá. Toto datum je také uváděno jako Hurvínkovo oficiální datum narození.
            Stejně jako každý vztah otec – syn si i vztah Spejbl – Hurvínek prošel různými vývojovými stádii. Nejprve byl Spejbl, pravděpodobně trochu zaskočený tím, jak nečekaně se synek objevil, k Hurvínkovi až nevšímavý, aby později, především v letech válečných, svůj vztah posunul do roviny ochranářské a starostlivé. Pak přišlo období darebáckého Hurvínka, jasné známky pubertálního chování. Postupně se jejich vztah ustálil v rovině, kdy si Hurvínek rád tropí žerty z poněkud roztržitého Spejbla, ale v podstatě jsou rovnocennými parťáky.
            Vzhledem k tomu, že Hurvínek se stal postavou veřejně známou, která provázela dětství mnohých, troufám si říci většiny, z nás a provází i dnešní děti, dovoluji si mu tedy k dnešním pěkným 87. narozeninám poblahopřát za nás za všechny. Především přeji další dlouhá léta na prknech, která znamenají svět.

Zdroj fotografie: last.fm

2 komentáře:

  1. I my gratulujeme. Naše mladá velice ráda poslouchá desky s Hurvajzem ještě po mně. Hurvínek a lupiči už mi začíná lézt krkem, jak tady pořád dokola poslouchám: Dál od hradu dál ........ :D

    OdpovědětVymazat