STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 10. června 2013

JO NESBO - ŠVÁBI - RECENZE

            Když  jsem otvírala ve čtečce Šváby, byla jsem téměř na sto procent přesvědčená, že tentokrát Harry Hole bude svůj nový případ řešit v rodném Norsku. Od severské detektivky člověk automaticky očekává i severské prostředí. Sníh, mráz, zimní bundy, fjordy, trajekty… prostě cokoli, co se čtenáři spolu se slovem sever vybaví. Ovšem omyl. I tentokrát musí Harry vyrazit nejen za hranice všedních dní, ale i za hranice Norska, aby případ dovedl do zdárného konce.
            Tentokrát zamíří do Thajska, kde došlo k vraždě norského velvyslance. Vraždu by ministerstvo zahraničí i vláda veřejnosti vysvětlit dokázaly, ovšem jak vysvětlit skutečnost, že dotyčného našli mrtvého v nevěstinci a s pedofilními fotkami v aktovce. Velvyslanec měl navíc velmi blízko k norskému premiérovi a tady už vůbec končí veškerá legrace…
            Vládní struktury dojdou k šalamounskému řešení. Někdo bude vyslán, aby případ v Thajsku prošetřil, ale ten někdo by se v případu neměl příliš angažovat a bude-li výsledek znít pachatel neznámý, na škodu to také nebude. Los padne na Harryho Holea. Po případu v Austrálii je dostatečně známý, aby jeho jméno budilo důvěru. Současně zúčastnění vědí o jeho slabosti pro alkohol a předpokládají, že ta mu nedovolí, v čemkoli se příliš rýpat.
            Víc mýlit se samozřejmě nemohou. Harrymu stačí prohodit pár slov se zástupcem ministerstva vnitra a je mu jasné, jakou roli má hrát. Nevidí ovšem jediný důvod, proč by tomu tak mělo být. Obzvlášť, když má v Thajsku k dispozici schopné kolegy v čele se svéráznou komisařkou Liz, napůl Thajkou, napůl Američankou, která je stejně jako on rozhodnutá dotáhnout případ do konce.
            Velmi brzo je zřejmé, že to, co se odehrává na povrchu je mnohem méně důležité než to, co stejně jako švábí nožičky šustí a škrábe kdesi v pozadí, ukryté před denním světlem. Je jasné, že šváby je potřeba vylákat ven, aby bylo možné je zneškodnit. Je to boj s časem, boj se šílenstvím a v neposlední řadě boj s byrokracií…
            Harry případ vyřeší, ale tak, jako vždy, ho cesta za pravdou a spravedlností stojí ztráty v osobní rovině. Přibývají další jména na seznamu těch, které ztrácí, a je tak nejspíš jen otázkou času, kdy zahodí do koše vitamín B12 a zapomene na abstinenci, kterou v Thajsku neporušil, aby se vrátil k té nejlepší anestezii, kterou zná…
            Jako všechny romány s Harry Holem v hlavní roli se i Švábi čtou velmi dobře. Rozjezd je sice trochu pomalejší, ale poté příběh získává potřebný spád. Neruší ani poměrně podrobné popisy prostředí, zvyků a tradic. Závěr celé knihy je rychlý a dramatický, nemohla jsem se zbavit dojmu, že v některých ohledech jsou řešení a motivace až maličko překombinované, ale pokud ano, celkový dojem z detektivky to rozhodně nekazí.
            V každém případě se ale těším, že další Harry, který se mi dostane do rukou, bude své případy řešit opět v Norsku a já se dočkám oněch severských rekvizit a reálií… Kniha vyjde 13.6.2013 v nakladatelství Kniha Zlín.


Zdroj fotografie: knihazlin.cz
           


Žádné komentáře:

Okomentovat