STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 3. června 2013

KVĚTINOVÁ DÁMA

            Když se řekne malířka, většina lidí si vybaví Toyen, případně Amálii Mánesovou… a pak už začínají naskakovat, zcela automaticky, jména jejich kolegů, která jsou pro veřejnost mnohem známější. Takže si občas trošku zapátrám, jaké další ženské jméno v té záplavě mužských v historii malířství najdu.
            Dnes jsem narazila na Rachel Ruyschovou, nizozemskou malířku sedmnáctého a osmnáctého století. Narodila se v rodině známého anatoma a botanika Frederika Ruysche, který působil na univerzitě v Amsterdamu. Vzdělaný otec rozhodně neměl zájem jakkoli krotit umělecké ambice své dcery, a tak se začala učit v ateliéru deltfského malíře zátiší Willema van Aelsta, ve své době velmi oceňovaného umělce.
            V roce 1693 se Rachel provdala za portrétistu Juriaena Poola. Její sestra Pieternal si zase vzala kreslíře květin v amsterdamské Hortus Botanicus, Jana Munnickse. Rodina jako celek tedy uměním jen žila.
            V roce 1701 byla Rachel přijata do malířského cechu v Haagu a o pár let později se i s rodinou přestěhovala do Düsseldorfu, kde se ona i její manžel stali dvorními malíři Johanna Wilhelma. Oba pro něj pracovali od roku 1708 do roku 1716.
            Rachel Ruyschová se věnovala především malbě květinových zátiší. Obvykle jde o květiny velmi jemných barev na tmavém pozadí. Pozornost budila a budí jejich schopnost precizního vykreslení broušených váz.

            Při své práci Rachel zvládla vychovat deset dětí a malířství se nevzdala ani po roce 1823, kdy vyhrála v loterii a mohla si přestat dělat starosti o budoucnost. Dožila se 85 let (1664-1750) a dnes je známo zhruba sto jejích prací, k vidění jsou většinou v nizozemských muzeích.

Zdroj fotografie: tumblr.com

Žádné komentáře:

Okomentovat