STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 11. června 2013

POLKA

            Kdo kdy absolvoval taneční, nemohl se vyhnout polce. Tanci, který může působit velmi pěkně, ovšem v podání patnáctiletých mladíků, kteří se svou partnerkou točí v jakémkoli směru a jakémkoli rytmu se stává spíš přímým ohrožením na životě. Jen o něco hůř dopadá snad jedině kvapík…
            Díky tanečním a puchýřům a pošlapaným palcům tak mnozí získali k polce jistou averzi J. Ovšem i tance mají svoji historii a zrovna dnes vychází narozeniny právě na „tvůrkyni“ české polky. Je na každém z nás, bude-li věřit, že jde o skutečné výročí nebo jen o nepříliš pravděpodobnou vyprávěnku, která se Nakolik jsou to narozeniny skutečné a nakolik jde jen o nijak moc pravděpodobnou povídačku.
            Anna Chadimová (provdaná Slezáková) se narodila 11.června 1805, aby celý svůj život pracovala jako služebná. Tak se dostala i do rodiny Kláštereckých v Kostelci nad Labem. Anna si podle všeho při práci ráda zpívala i tancovala a ne vždy se držela nějakých předepsaných kroků. Jednoho dne si prozpěvovala „Strejček Nimra koupil šimla…“. A tančila si k tomu. Jakýsi krok, který snad kdysi viděla nebo si jej celý úplně vymyslela.
            Důležité je, že ji při tanci viděl učitel hudby Josef Neruda. Poprosil Annu, aby ho naučila písničku i krok a polka byla na světě. Neruda upravil Strejčka Nimru pro svoji kapelu a tanec se stal v roce 1831 hitem brandýského měšťanského bálu. Polku pak dál tak silně propagoval učitel František Hilmar, že ho dnes mnoho lidí považuje za jejího tvůrce.
            Trošku spory panují okolo vzniku jména polka. Prý to byla původně půlka podle půltonového rytmu. Pak se z ní stala polka. Buď prostě samovolně, nebo jako výraz podpory Polákům po povstání v roce 1830, jiní tvrdí, že název byl výrazem obdivu k polské zpěvačce Esmeraldě (má vlastní polku).
            Ani učitel Neruda ani Anna Chadimová neskončili své životy právě šťastně. Nerudu i s manželkou zavraždili  8. dubna 1876 nedaleko Prahy. Anna dožila jako žebračka v Sudově Hlavně u Staré Boleslavi. Jejich jména dnes skoro nikdo nezná a jak jsem předeslala, jsou tací, kteří se domnívají, že jejich podíl na vzniku polky, je legendou…        Zdroj fotografie: polkamagic.net    

1 komentář:

  1. Historie polky mi dodnes byla skryta (moc děkuji...), ale když se řekne polka, vybaví se mi Bedřich Smetana....:-)

    OdpovědětVymazat