STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 5. června 2013

VELKÉ ŽENY HISTORIE 1: ELENA LUCREZIA CORNARO PISCOPIA

            Když jsem před dvěma dny psala článek o nizozemské malířce Rachel Ruyschové, nemohlo mne nenapadnout, kolik dalších žen nějakým způsobem měnilo historii a chystalo tak podmínky, v kterých žijeme dnes. V podmínkách, kdy nám přijde samozřejmé, že máme volební právo, že můžeme studovat, co a kde se nám zachce, že můžeme zastávat pozice, o kterých se generacím před námi ani nesnilo. Nic z toho bychom ovšem neměly, nebýt těch, které nám prošlapávaly cestičku kdysi dávno v historii. Jména některých z nich jsou nám všem dobře známá, jména jiných nám už zní jen povědomě, jména mnohých dalších pomalu upadají v zapomnění.
            Protože by podle mého názoru zapomenuta neměla být žádná z nich, rozhodla jsem se trošku zapátrat a alespoň některé z nich postupně představit.
            Dnes tedy Elena Lucrezia Cornaro Piscopia. První žena, která kdy získala univerzitní titul doktora. Stalo se tak 26.6.1678 na univerzitě v Padově. Elena Lucrezia se narodila 5.6. 1646 v Benátkách. Narodila se do bohaté šlechtické rodiny mecenášů umění a věd. Od mala se učila latinsky a řecky, později pak hebrejsky, začala studovat filosofii a teologii.
            Ovšem ve chvíli, kdy začala uvažovat o tom, že vstoupí do benediktinského kláštera, zasáhl její otec. Navrhl jí, aby se raději pokusila o studium na univerzitě. Návrh velmi odvážný, protože na žádné universitě tehdy žádná žena nestudovala.
            Padovská universita ale nakonec Eleně Lucrezii svoje brány otevřela. Po několika letech studia měla získat doktoráty hned dva. Z filosofie a z teologie. Proti tomu, aby Elena získala titul doktorky teologie, se ale postavil kardinál Gregorio Barbarigo. Spolu s titulem by totiž Elena Lucrezia Cornaro bývala získala i právo teologii vyučovat, což bylo v sedmnáctém století z hlediska církve – a nejen té – něco zcela nepřípustného.

            Elena Lucrezia se tak musela smířit „pouze“ s jediným titulem. I ten jí ale stačil, aby se stala první ženou, která něčeho podobného dosáhla. Přesto trvalo dalších sedmdesát let, než padovská universita znovu na své půdě udělila titul doktora další ženě…


Zdroj fotografie: scienzaa2voci.unibo.it

Žádné komentáře:

Okomentovat