STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 14. června 2013

VELKÉ ŽENY HISTORIE 2: SUFRAŽETKA

            Patří do té skupiny žen, kterých kdyby nebylo, možná bychom dnes volbám přihlížely jako pozorovatelky bez možnosti cokoli ovlivnit, jakkoli se podílet na formování současnosti i budoucnosti vlastní i našich dětí. Sufražetky, feministky, bojovnice za práva žen, říkejme jim jakkoli, jsou i dnes často terčem vtípků, komentářů, které s jakýmkoli respektem mají pramálo společného. Nemusím ale být jejich 100% a militantní zastánkyní, nemusím ani schvalovat všechny jejich postupy a všechny jejich akce, které kdy v historii zhruba posledních 150 let rozpoutaly, abych dokázala uznat, že jim prostě místo v historii patří.
            Jednou z nejvýraznějších postav hnutí za práva žen byla Emmeline Pankhurst (14.7.1858-14.6.1928) z Velké Británie. Přesně splňovala představu emancipované ženy. Pocházela ze zámožné, ale poněkud konzervativní rodiny, s kterou se rozešla. Provdala se za právníka, který se věkem blížil jejímu otci, ale podporoval její postoje a ona zase jeho kariéru. Po jeho smrti musela veškerý společný majetek rozprodat.
            Jejím největším počinem bylo založení WSPU (Women´s Social and Political Union, Sociální a politický svaz žen). Stalo se tak v roce 1903 v Manchesteru, ale o tři roky později bylo sídlo Svazu přeloženo do Londýna. Organizace byla velmi radikální a k hanlivému označení „sufražetky“ se naopak hrdě hlásila.
            V roce 1912 se už projev této radikální organizace blížil téměř anarchii. Tento rok je spojený s březnovou demonstrací, při které členky WSPU rozbíjely okna a výlohy v centru Londýna. Ke slovu přicházely i pokusy o bombové atentáty, byť nijak úspěšné. Po vypuknutí války Emmeline vyhlásila příměří s vládou a společností a spolu s dcerou Christabel začala vládu ve válečných letech podporovat. Po válce už bylo nemyslitelné podobně radikální organizaci udržovat při životě a WSPU zanikla.

            Po válce žila nějaký čas v Kanadě, kde pracovala jako profesionální řečnice. V roce 1928 kandidovala za konzervativní stranu a pravděpodobně by se ve volbách i výrazněji prosadila… nebýt nemoci, která ji zaskočila velmi nečekaně a tvrdě. Emmeline zemřela ještě téhož roku. V roce, kdy britské voličky získaly stejná práva jako muži a mohly volit všechny ženy starší 21 let (od roku 1918 toto právo měly ženy starší 30 let)…

Zdroj fotografie: historylearningsite.co.uk

Žádné komentáře:

Okomentovat