STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

středa 12. června 2013

ZLATÉ PODMOKLY

            Snad každý někdy snil o tom, že najde poklad. Zlato, stříbro, drahé kamení, šperky, peníze… cokoli. Představte si tedy, že ráno popadnete kosu (nebo dnes asi spíš sekačku :D), a vydáte se pokosit trávu na louce. Je po dešti, země je ještě trochu vlhká, je ale příjemný den, zdá se, že žádný další déšť už nehrozí, rozvodněný potok se pomalu vrací zpět do koryta. Práce vám jde od ruky a pomalu se blížíte k zurčící vodě. Už jste jen kousek od ní, říkáte si, že možná tak blízko ani trávu kosit nepůjdete, ale najednou se před vámi cosi zablýskne. Alespoň se vám zdá, že se v trávě cosi zatřpytilo. Ještě krok… a před vámi leží starý měděný kotlík plný zlatých mincí.
            Nevěříte, že se něco takového může stát? Stalo se. Sedlák Jan Koch z Podmokel na Rokycansku takhle našel 12. června 1771 jeden z největších českých zlatých pokladů. V kotlíku, který vyplavil rozvodněný potok, se nacházelo asi 4200 starých keltských mincí zvaných duhovky. Duhovky proto, že je lidé často nacházeli v trávě, kde se z dálky blýskaly. Věřily, že sem na zem spadly z duhy. Kromě mincí k pokladu patřil ještě zlatý nákrčník.
            Lidé ve vesnici si začali mince rozebírat, ale novinky, obzvlášť takovéhle, se šíří rychle. V Podmoklech se tak záhy objevili drábi a z lidí poklad, o který se začali dělit, zase rychle – a velmi hrubě – dostali zpátky. Poklad se touto cestou dostal do rukou knížete Karla Egona z Fürstenberka. Ten většinu pokladu nechal roztavit a ze zlata nechal razit tereziánské dukáty. V zemi poklad vydržel od poloviny 1. století př.n.l., na zemi pár týdnů…  Malou část pokladu – který vážil zhruba 45 kilo – uložil do knížecích sbírek na zámku Donauschingen.

            Podmokelský poklad není jediný, který po nalezení potkal ne zrovna šťastný osud. Přesto spousta lidí dál touží něco mimořádného najít, hledačů pokladů jsou plné lesy, louky, pláže i pouště… Uvidíme, kdo bude příští šťastný…

Zdroj fotografie: procproto.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat