STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 8. července 2013

ANTICKÉ OLYMPIJSKÉ HRY

            Sportuji poměrně ráda, ale rozhodně nepatřím mezi lidi, kteří ráno vyrazí do fitka, odpoledne na kolo, druhý den si zaběhat, třetí na brusle… a tak stále dokola, pokud si režim tedy neproloží nějakým tím půlmaratónem, závodem na běžkách nebo horských kolech. Kromě toho, že se snažím hýbat přiměřeně časovým možnostem svých i dětí, ráda se občas usadím před televizi a nějakou tu významnou sportovní událost sleduji. Nejraději LOH, tam jsou pěkně pohromadě všechny mé oblíbené sporty.
            Když už tedy tuhle sportovní událost v letech jí určených sleduji, nemohlo mi uniknout, že dnes se v roce 776 př.n.l. poprvé konala její předchůdkyně  - antické olympijské hry. A 8. červenec 776 př.n.l. je považován nejen za počátek her, ale i za počátek řeckého kalendáře. I když nejrůznější legendy a báje tvrdí, že podobná sportovní klání se v Olympii konala už mnohem, mnohem dříve.
            Ať již je pravda ukrytá v legendách nebo je jediným a správným datem právě 8. červenec, vznikla tak tradice, která si své obnovení v novověku zasloužila. I když pravda, místo reklamy a marketingu, která dnešními OH hýbe, bych uvítala i obnovení tradice z dob řeckého klasického období (5.stol př.n.l.), kdy se pro vítěze skládaly ódy, takzvané epiníkie. Pravdou ovšem je, že s příchodem profesionálů do prostředí antických olympijských her i tehdy došlo na případy korupce. Všechno tohle dohromady + narůstající vliv Říma vedlo k zániku olympijské tradice.

            Moderní svět ji obnovil, snad ji dokáže i uchovat a uchovat si je jako událost, kdy definitivně nepřevládne obchod nad sportem a s tím pak jednou přijde i další konec.  

 Zdroj fotografie: stockphotos.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat