STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 30. září 2013

BABIČKA V HOLANDSKU

Před nějakou dobou jsem v rámci „Čtení na víkend“ zmínila Boženu Němcovou. Vzhledem k tomu, jaké místo tato spisovatelka v historii naší literatury zaujímá, určitě nešlo o nic překvapivého ani nečekaného. Dříve nebo později by prostě na Němcovou určitě došlo a to i přesto, že dobře vím, že mnozí mají k Němcové vztah mírně řečeno ambivalentní, obvykle to pozůstatek povinné školní četby.
Díky zmínce o Boženě Němcové a její Babičce jsem si ale znovu uvědomila, jak malý je dnešní svět. Či spíš – jak malým jej činí svět virtuální. K drobné zmínce vydané na českém blogu mi přišla zmínka o nizozemské nadaci, která se věnuje právě dílu Boženy Němcové. Obzvláštní důraz klade na Babičku, odtud i název nadace www.babicka.nl , ale zmiňována jsou zde i další autorčina díla, jejich filmové a televizní podoby, nezapomnělo se dokonce ani na muzikál.

Toto setkání s tím, jaký zájem – o kterém často nic netušíme – může vzbuzovat a vzbuzuje nejen Božena Němcová, ale česká kultura vůbec, v zahraničí, mi přišlo nejen zajímavé, ale samozřejmě i potěšující. Odkaz na zmiňovanou nadaci tímto tedy sdílím. Navštivte ji bez obav z toho, že neumíte holandsky… váš virtuální přítel Google vám všechno rád přeloží J

Zdroj fotografie: babicka.nl

Žádné komentáře:

Okomentovat