STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 12. září 2013

PARASKAVEDEKATRIAFOBIA !

Na některé číhá už zítra. Jiní dokonce trpí její obecnější formou, tedy triskaidefobie. Co ta hrůzostrašně vyhlížející slova znamenají? První z nich je pojmenováním fobie z pátku třináctého, druhé znamená chorobný strach z čísla třináct obecně. Jen ve španělsky mluvících zemích se pro fobii z pátku třináctého užívá trezidavomartiofobia, tedy strach z úterý třináctého, drobná úprava, ale podstata stejná.
Většina lidí netrpí hned chorobným strachem, ale spojení pátek a třináctého vyvolává nepříjemné pocity u mnohých. Do té míry, že lidem, kteří tohle číslo dvakrát nemusí, vychází vstříc třeba i hotely, v kterých často chybí patro 13, pokoje č. 13…
Proč by ale měla zrovna třináctka být nešťastná? Tady hned několik důvodů, které se uvádějí jako příčina, proč má právě třináctka mezi čísly tak špatné jméno.
1)      Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus. A kolik lidí sedělo u Poslední večeře? 13. A tím třináctým nebyl nikdo jiný než proradný Jidáš.
2)      Židé vycházejí z toho, že třináctým písmenem v jejich abecedě je M. M je počátečním písmenem slova mavet, tedy smrt.
3)      Na dobré pověsti číslu nepřidal ani Jindřich Sličný, který se rozhodl, že s pronásledováním řádu templářů, jejich mučením a vražděním začne právě v pátek třináctého. Konkrétně v pátek 13.10.1307
4)      Španělsky mluvící svět považuje za nešťastné úterý 29. května 1453, kdy padla Konstantinopol. Navíc úterky byly v mnoha těchto zemích dny vykonávání poprav. Když se pak úterý spojilo ještě s nechvalně proslulou třináctkou… bylo jasno…

Samozřejmě existuje i mnoho lidí, kteří naopak třináctku považují za své šťastné číslo. Někteří proto, že jim třeba někdy štěstí přinesla, jiní (prý) proto, že tím podvědomě popírají sílu třináctky a obzvlášť její spojení s pátkem. V každém případě se ale shodují se sikhismem, v kterém je 13 považována za číslo šťastné. Pandžábsky se třináct řekne tera, což znamená rovněž tvůj, tvoje. Takže pátek třináctého si každý může brát za ten „svůj“ šťastný den. Je jen na vás, na kterou stranu se zítra přikloníte :D

Zdroj fotografie: freephotocalendar.net

5 komentářů:

 1. Synek se narodil v pátek 13tého, a můj kolega, postarší vážený historik, odborník na 30letou válku, to komentoval slovy:" 13? - tak se rodí děti čarodějnic!"

  OdpovědětVymazat
 2. Pátek 13. je už za námi a já k němu mohu říci toliko, že kdyby o něm nemluvili někde v televizi, ani bych si nevšimla, že se mám bát :). To je asi tak můj postoj k pátkům 13.. ;).
  Pimpa

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za rozšíření obzorů-co se názvů fobií týče :-) 13 je zajímavé číslo,13.řada v letadle, odlet 13....nijak mě to nerozhodí. baví mě spíš ty legendy, kterými je opředené ;-)

  OdpovědětVymazat