STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 11. října 2013

NEZNÁMÝ ZNÁMÝ.

Všichni jsme se o něm učili, učí se o něm i dnešní školáci a asi se nadále učit budou. Jak jsem kdysi zjistila ve Španělsku, je to jedno z českých jmen, o kterém se dozví nějaké ty informace dokonce školáci zahraniční. Přesto se nedá říct, že by jeho život byl přesně zmapovaný (s výjimkou posledních zhruba šesti let) nebo že by se vždy daly zcela jasně vykládat jeho činy.
Zbojník, žoldnéř, vojevůdce, první reprezentant defenzivní bojové techniky nazývané vozová hradba, jednou opěvovaný, podruhé zatracovaný, ale i po 589 letech budící zájem, polemiku a živé diskuze odborníků.
Jan Žižka z Trocnova. Pro jedny bojovník za chudinu a selský lid, glorifikovaný do podoby, která s tou historickou – alespoň tedy v relativně skromných mezích toho, co je skutečně známo – nemá mnoho společného. Další jej kritizují za brutalitu a bezohlednost, kterých byl pro naplněný vytyčených cílů. Pro další je stále vděčným objektem studia právě proto, že většina událostí z jeho života před rokem 1418 se poněkud ukrývá v mlze, mnozí historikové nepovažují za jasné ani důvody jeho příklonu k Husovu učení.
V každém případě ale Jan Žižka zůstává významnou a výraznou historickou postavou, ať jakkoli kontroverzní, a za připomenutí určitě stojí. Proč ne tedy zrovna v den výročí jeho smrti v roce 1424 u Přibyslavi…


Zdroj fotografie: husitstvi.cz 



1 komentář:

  1. Považuji za důležité, připomínat si historii. Veřím na to, že všechno už někdy bylo a pokud si umíme vzit z toho poučení, pak je vše v pořádku.
    Osobně si myslím, že v historii lidstva není vojevůdce, za kterým by nebyla krev, bolest a zmar, at už jednal ve jménu spravedlnosti či nespravedlnosti.

    OdpovědětVymazat