STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

neděle 1. prosince 2013

JINÝ

Zná je snad každý z nás. Krásné pohádky a příběhy, mnohdy s koncem smutně nepohádkovým, ale vždy plné kouzla, které téměř každého donutí přečíst si další a další a další… 1. prosince 1835 vydal H.Ch.Andersen první knihu svých pohádek. Už 178 let tvoří součást dětství i dospělosti lidí po celém světě. Na motivy jeho pohádkových příběhů vznikaly a vznikají filmy, televizní inscenace, rozhlasové hry a divadelní představení. Když ale přijde řeč na autora samotného, většina lidí si z dob své povinné školní docházky vybaví jediné - že Hans Christian Andersen pocházel z Dánska a že v Kodani je slavná socha Malé mořské víly.
Andersen nepochybně z Dánska byl. Narodil se na ostrově Odense do rodiny chudého ševce a pradleny. Už jako malý miloval divadlo a literaturu, prý uměl nazpaměť všechny Shakespearovy hry. Kdyby ovšem nenašel mecenáše v podobě Jonase Collinse, ředitele kodaňského divadla, který dokázal rozpoznat, že v mladíkovi je něco víc než jen trocha fantazie a dobrá paměť, možná bychom dnes nic od Andersena neznali. Nebo možná ano, těžko říct, protože gymnázium nenáviděl a sám o sobě vždycky tvrdil, že nejví mu stejně vždycky dalo to, co si sám vybral a načetl. V aždém případě skutečností je, že divadelní hry, které o něco později napsal rychle zapadly nebo se vůbec nedostaly na scénu a spisovatele proslavily - a umožnily mu odtrhnout se od mecenášů - teprve jeho pohádky a příběhy.
Mnohé znalce Andersenova díla ale zdá se nejvíc zajímá, jestli byl homosexuál, bisexuál, asexuál, pedofil… nic dalšího mě v tuhle chvíli nenapadá, ale jistě by se našlo. Většinou jde o domněnky, které staví na Andersenových denících, na dopisech přátel nebo přátelům, ale s jistotou neví vlastně nikdo nic. Miloval mladého Edvarda Collina a je Malá mořská víla odrazem této lásky? Nebo toužil po slavné švédské sopranistce Jenny Lindové a tuhle touhu vyjádřil pohádkou Slavík? Lindové se říkalo švédský slavík… takže třeba, možná… Nebo miloval oba? Nebo nikoho? Do debaty se zapojili i Češi prostřednictvím sexuálního psychologa Petra Weisse, který Andersena uvádí jako příklad společensky úspěšného pedofila. Nebudu se přít, ale sama za sebe bych našla pár jiných kandidátů, u kterých by mne tahle teorie přesvědčila víc.
V každém případě jsem nakonec dospěla k jedinému. Ráda čtu Andersenovy pohádky a vlastně mi v tomto případě docela stačí vědět, že autor byl Dán a krásně psal :-). A je mi úplně jedno, do koho byl zamilovaný nebo naopak nebyl a nějak se mi nechce rozpitvat malou mořskou vílu na prvočinitele, abych z ní vyvodila cosi, co v ní možná vůbec není. Abych si mohla nějak zaškatulkovat jeho jinakost, ať už skutečnou nebo smyšlenou. On by o to dost možná nestál ani autor sám :-). Jako by si nejspíš nepřál ani to, aby někdo k jeho pohádkám násilně rouboval šťastné konce… ale to je zase na jiný článek…Zdroj fotografie: Autoportrét, wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat