STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 13. prosince 2013

SEDÍCÍ BÝK

“Tam kde leží Little Big Horn je indiánská zem…” Kdo by tuhle písničku od Zelenáčů neznal. Včera večer si ji tu prozpěvovaly děti. A protože se ptají na všechno, co nevědí, vyptávaly se tedy i na generála - vlastně tedy plukovníka - Custera a na to, proti komu to vlastně bojoval a kdo ty Indiány, kteří zvítězili, vedl a tisíc dalších otázek. O Siouxech se toho v rozmezí 2. a 6. třídy mnoho neučí, já také zrovna odborník na toto obdoví americké historie nejsem, ale základní příběh jsem tak nějak dohromady dala. Ovšem kvůli podrobnějším informacím o vůdci Siouxů jsem musela zapátrat v různých zdrojích, protože o mnoho víc než jméno jsem nevěděla. Kdo tedy vlastně byl Sedící býk (anglicky Sitting Bull a lakotsky Tȟatȟáŋka Íyotake)?
Narodil se jednoho březnového dne roku 1831 při narození dostal jméno Jumping Badger, tedy Skákající jezevec. Až později dostal i jedno z jmen svého otce a jako Sedící býk také vešel do historie jako představitel boje Indiánů proti vládě. Od mládí byl velmi odvážný. Svého prvního bizona ulovil už v deseti letech. Ovšem podle svědectví současníků nevynikal jen ve statečnosti, ale i v ostatních třech vlastnostech, které byly pro Lakoty důležité - štědrost, moudrost a síla.
Samozřejmě náčelníků nejrůznějších kmenů, kteří bojovali proti útlaku, bylo hodně, ale Sedící býk se velmi výrazně odlišil tím, že právě před slavnou bitvou u Little Big Horn se mu podařilo spojit 7 kmenů. Nebylo totiž zvykem, aby ostatní náčelníci bojovali pod vedením někoho jiného. Splašený kůň, Běží jako vítr a další se ale nad tento zvyk povznesli a dovolili, aby je vedl jen jeden z nich… Sedící býk. Před bitvou měl prý Sedící býk vidění, v kterém spatřil porážku Custerovy 7. kavalérie. Tedy trošku jiná varianta “vidění”, než jakou předkládají Zelenáči ve své písničce :-).
Bitva u Little Big Horn skončila skutečně velkým vítězstvím Sedícího býka. Přesto ale vládní jednotky získávaly nad Indiány dál a dál převahu a jejich vůdce pronásledovaly, takže Sedící býk a mnozí další nakonec odešli do Kanady, kde byla situace přece jenom o něco přívětivější. Jak se ale říká, doma je doma, a tak se nakonec vrátil do Států i sedící býk. On a jeho lidé byli poslední, kdo svůj boj vzdali, ale i oni nakonec přistoupili na variantu života v indiánské rezervaci. Na nějakou dobu se ze Sedícího býka stala dokonce hvězda show businessu. Jezdil z cirkusem Williama Codyho (většina lidí ho zná spíš pod jménem Buffalo Bill a je to určitě další postava, která si zaslouží své vlastní vyprávění). A lidé se rádi přišli na vlastní oči podívat na slavného náčelníka. Platili mu za autogram a neplatili špatně, takže Sedící býk vydělával poměrně dobře. Stále ale dodržoval jednu ze čtyř hlavních zásad svého kmene - štědrost. Co vydělal, zase rozdal. Nikdy tedy neměl víc než svůj srub - míto týpí - nad hlavou a co k jídlu. V době jeho “mediální slávy” se také mluvilo o tom, že se nechal pokřtít, ale podle naprosté většiny historiků je to pouhopouhý výmysl a Sedící býk se nikdy svých kořenů nezřekl.
Když už nechtěl jezdit s cirkusem, usadil se natrvalo v rezervaci. V roce 1890 ale agent pro indiánské otázky James McLaughlin pojal podezření, že Sedící býk chce opustit rezervaci se skupinou Ghost Dance, kteří představovali nové indiánské náboženské hnutí, které v sobě spojovalo nejrůznější staré tradice. Agent McLaughlin i další měli podezření (nejspíš opět nepodložené a nesprávné), že hlavou tohoto hnutí by mohl být právě Sedící býk. A protože už jednou prokázal, že je schopný Indiány sjednotit a vést, představoval opět hrozbu… Netrvalo dlouho a přišel příkaz k zatčení, které mělo proběhnout 14. prosince 1890 v rezervaci. Při zatýkání ale došlo k přestřelce, při které zemřel Sedící býk a několik dalších Indiánů i policistů. Náčelník zemřel, ale zrodila se legenda, která už má své trvalé místo v americké i indiánské historii…

Zdroj fotografie: historic.al

1 komentář:

  1. V češtině vyšla pěkná biografie: Robert Utley, "Kopí a štít: Život a doba Sedícího býka". Markéta

    OdpovědětVymazat