STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

čtvrtek 23. ledna 2014

KALIFORNSKÉ ZLATO

Jdu s děravou patou, mám horečku zlatou… Písničku Jaroslava Uhlíře zná snad každé malé dítě. Pojem zlatá horečka také není cizí skoro nikomu. Zlatých horeček bylo ale několik, ta, která trvala nejdéle je někdy nazývaná jako Kalifornská zlatá horečka. Většina by tento pojem charakterizovala jako název období, kdy se v Kalifornii ve velkém hledalo zlato. Konkrétně konec 40. a začátek 50. let 19. století.
Což je jistě správně, ale Kalifornská zlatá horečka nezačala jen tak nějak sama od sebe, ale vypukla v jeden konkrétní den a odstartovala ji jedna konkrétní událost. Při stavbě Sutterovy pily v Colomě v Kalifornii objevil James W. Marshall 24. ledna 1848 zlato. Majitel pily a zakladatel pevnosti Sutter’s Fort, kde později vyrostlo město Sacramento, Johann Augustus Sutter (Kaliforňan švýcarského původu) a James Marshall tak vstoupili do historie jako ti, kdo odstartovali “Zlatou horečku”. Sutterovi samotnému zase tolik štěstí nepřinesla a původně zámožný muž zemřel prakticky jako chudák, když všechno jeho podnikání zkrachovalo.
Zpráva se šířila rychle. Nakonec do Kalifornie doputovalo okolo 300 000 lidí, kteří snili o tom, že se stanou boháči. Nebyli to zdaleka jenom Američané. Hledači zlata cestovali po moři z Latinské Ameriky, z Číny, z Evropy i z Austrálie. Zpočátku se zdálo, že každý, kdo do Kalifornie dorazí, zbohatne. Zlato se doslova válelo na zemi, stačilo sbírat. Později se přešlo k rýžování z řek a čím bylo zlato méně snadno dostupné, tím byly techniky jeho získávání složitější. A přibývalo těch, kteří investovali svoje úspory do cesty za zlatým snem, ale už nikdy se jim zbohatnou nepodařilo…
Kdo na “Zlaté horečce”, která trvala od zmiňovaného 24. ledna 1848 do roku 1855, zbohatl a vydělal určitě, byla sama Kalifornie. Města se začala rozrůstat, stavělo se, obchod vzkvétal a už v roce 1850 se Kalifornie oficiálně stala státem. Budovaly se železnice, vzkvétalo zemědělství, vzhledem k tomu, že neexistoval žádný zákon ohledně přivlastňování si půdy a pozemků, šlo o růst značně živelný.
Světlé stránky, které “Zlatá horečka” Kalifornii přinesla, byly ale samozřejmě vykoupeny těmi stinnými. Kromě zkrachovalých zlatokopů onu stinnou tvář pocítili především kalifornští Indiáni. Zlatokopové i noví usedlíci je vyháněli z jejich pozemků a neštítili se prakticky jakýchkoli metod. Přesná čísla už asi nikdo nezjistí, ale odhaduje se, že v období “Zlaté horečky” a v následujících zhruba deseti letech zemřelo okolo 100 000 Indiánů. Zhruba u 5000 je jistota, že byli zavražděni… Trošku méně romantizující pohled na období, které se - spolu se zlatou horečkou na Klondike - stalo častým námětem knih i filmů…


Zdroj fotografie: geologie.vsb.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat