STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pátek 10. ledna 2014

KHALED HOSSEINI - LOVEC DRAKŮ

Lovec draků od Khaleda Hosseiniho mě dlouho míjel. Vždycky se našla jiná kniha, která z nějakých důvodů - povětšinou pracovních - dostala přednost. Přesto jsem se k Lovci draků nakonec dostala a rozhodně nelituji. Knížka je z těch, které dokáží čtenáře vtáhnout do děje vlastně už první větou, nejpozději druhým odstavcem… V tu chvíli totiž hlavního hrdinu Amíra dožene jeho minulost. Jeden jediný telefonát, jedna jediná věta a pětadvacet let snahy pohřbít jedno období, jeden příběh, jednu špatnou volbu… přijde vniveč. Amír se tedy vydává nejen na skutečnou cestu zpět do své původní vlasti, ale také na cestu časem do Afghánistánu svého mládí.
Právě v líčení Afghánistánu v jeho rozličných etapách od posledního období afghánské monarchie, přes okupaci sovětskými vojsky až po vládu Talibánu je jedním z nejpoutavějších aspektů celého vyprávění. Poklidný Afghánistán poloviny sedmdesátých let s nejrůznějšími zvyky, které jsou pro evropského čtenáře většinou zcela neznámé. Vztahy mezi jednotlivými sociálními vrstvami nám tak cizí. A samozřejmě Afghánistán poničený okupací a nadále decimovaný rozdmýchávanými náboženskými rozpory a terorem vládnoucího Talibánu. Neméně zajímavé je ovšem vyrovnávání se mladého Amíra a jeho pomalu stárnoucího otce s emigrací do USA. Věčný stesk staré generace a pomalé sžívání se té mladší s novými podmínkami, s novými zvyky, s jinak chápaným dělením společnosti.
Sám příběh Amíra, jeho kamaráda z dětství a současně osobního sluhy Hassana a později Hassanova syna Sohrába je vyprávěný barvitě a s lehkostí. Místy téměř snové vzpomínky střídají dramatické situace. Amír sám sebe vidí z těch nejrůznějších úhlů - a rozhodně ne vždy jako kladného hrdinu - aby pomalu odkrýval stará rodinná tajemství a pravdy, kterého ho přímo či nepřímo celou dobu ovlivňovaly a formovaly. Záměrně nezmiňuji konkrétní situace, protože i když poutavý, není příběh zase tolik členitý, aby se tak budoucímu čtenáři neprozradilo víc, než je třeba :D. Místy se sice ona předurčenost a osudovost maličko blíží “oslímu můstku”, aby se děj posunul dál, konec je možná maličko otevřenější než by mohl být (ovšem ne natolik, aby čtenář nezískal odpovědi na své otázky), ale v rámci jinak skvělého, barvitého a stylisticky čistého celku, čtenář tyto drobné vady na kráse rád odpustí. 

Autor Khalid Hosseini se narodil v roce 1965 v Kábulu a v roce 1980, po sovětské invazi, odešel s rodiči do USA. Vystudoval medicínu a kromě psaní se v současné době věnuje i své nadaci The Khaled Hosseini Foundation (www.khaledhosseinifoundation.org), která se snaží zprostředkovávat přístřeší pro afghánské utečence. O Lovci draků se rozhodně nedá říct, že jde o striktně autobiografickou formu - i když samozřejmě použitá ich forma vyprávění tomuto pocitu nahrává - ale osobní autorovy prožitky z Afghánistánu i USA určitě sílu vyprávění výrazně umocňují. Kromě Lovce draků v češtině vyšel i autorův druhý román Tisíce planoucích sluncí i třetí a zatím poslední A hory odpověděly.

Zdroj obrázku: bux.cz

2 komentáře:

 1. Dovolím si malý dodatek-vloni na podzim vyšel už třetí román tohoto spisovatele pod názvem A hory odpověděly.
  Jinak diky za tento blog, moc ráda tu čtu. HankaK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za upozornění a doufám, že se ke třetímu románu dostanu rychleji než k prvnímu :D Jinak jsem moc ráda, že se Vám tu líbí. JM

   Vymazat