STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 24. února 2014

ÚNOROVÁ NÁHODA

Spíš než na tajemná spiknutí a mysteriózní záměry věřím na prachobyčejnou náhodu. Možná je to přízemní, ale ve skutečnosti i náhody mohou být zajímavé. Jednu takovou jsem už zmiňovala ZDE, objevila jsem ji loni v den Svatého Valentina. 
Včera jsem si uvědomila, že na únor připadá ještě jedna podobná náhoda. Nikdo si jistě nemyslí, že únorovým převratem by Kreml, Klement Gottwald a Komunistická strana chtěli oslavit sté výročí prvního zveřejnění Komunistického manifestu, který sepsali v roce 1848.
Přesto se jim to podařilo. Jako přesné datum prvního zveřejnění Komunistického manifestu se v některých pramenech uvádí 21. únor 1848, v jiných 24. únor 1848. V každém případě data, která se překrývají se dny nejhektičtějšího průběhu únorového převratu.
Zase jedna z drobných, ironických hříček historie. Nepochybně ani Karel Marx ani Bedřich Engels si ani v tom nejdivočejším snu nepředstavovali, že by jejich spis mohl ke svým stým narozeninám dostat dárek v podobě komunistického převratu… Co a jak si představovali oni dva je námět zase na úplně jiný článek, připomínka téhle shody událostí je jen ukázkou toho, že i historie má svůj vlastní smysl pro humor…
Kdo by si toho o Manifestu chtěl přečíst více, může TADY

Zdroj fotografie: 1. vydání Komunistického manifestu, sds.cz


2 komentáře:

  1. Miluji podobné náhody a hříčky. Děkuji za zajímavé připomenutí a plně s Vámi souhlasím, že Marx ani Engels si podobnou "oslavu" zcela jistě nepředstavovali. A nejen oni!

    OdpovědětVymazat
  2. Přidám třetí událost k únorovým dnům - zavraždění Albrechta Valdštejna v Chebu 25.2. 1634 (možná také změnilo naší historii)

    OdpovědětVymazat