STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

sobota 15. března 2014

JEDINÉ VÝSTŘELY

Tyto jediné výstřely padly 14. března 1939 u Czajankových kasáren. Přestože obsazování Čech a Moravy mělo oficiálně začít až 15. března ráno, některé kolony vstoupily na území už večer čtrnáctého. Především do strategické průmyslové oblasti na Ostravsku. Pojistka ať už před československou nebo polskou armádou, před jakýmkoli nečekaným překvapením… tyto objekty prostě měly být zabrány přednostně.
Okolo Czajankových kasáren projela první kolona. Minula je. Nic se nestalo. Teprve druhá kolona měla kasárna zabrat. Němcům se ale na odpor postavil strážný, který zastřelil německého důstojníka, který neuposlechl jeho výzvu, aby zůstal stát. Němec ještě stačil zranit strážného. To samozřejmě vyprovokovalo reakci na obou stranách a došlo k přestřelce, které se dodnes říká bitva u Czajankových kasáren, byť trvala pouhých 30 minut.
Obránce kasáren vedl kapitán Karel Pavlík a i přes obrovskou přesilu (na české straně okolo 300 mužů, na německé okolo 1200, k dispozici měli i protitankové dělo a obrněné vozidlo) se jim dařilo Němce odrážet. Po zmiňovaných 30 minutách, ale české straně začala docházet munice a velitel praporu Štěpina nakonec rozhodl o zastavení palby.
Kasárna byla obsazena a vojákům hrozilo odvedení do zajateckého tábora. Němci nakonec ale důstojníky poslali domů a vojáky zpátky do kasáren.
Velitel obránců Pavlík později stejně německému věznění neunikl. Aktivně zapojil do protifašistického odboje. Nejprve v organizaci Za Vlast, po té v Praze v ilegální Obraně národa. Němci jej zatkli 4. září 1942, podrobili výslechům a mučení a následně převezli do koncentračního tábora Mauthausen. V táboře byl 26. ledna 1943 popraven. Po válce si na povýšení na plukovníka a na medaily za hrdinství in memoriam “počkal” až do roku 1999. 

Zdroj fotografie: radio.cz, kapitán Karel Pavlík

Žádné komentáře:

Okomentovat