STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 17. března 2014

JO NESBO - ČERVENKA (recenze)

Červenka je třetím románem, v kterém vystupuje Harry Hole. Je to ten Harry Hole - a tím pádem také ten Jo Nesbo - kterého jsem měla a stále mám ráda. Harry Hole - a Jo Nesbo - z prvních románů. Tedy těch, které jsou klasickými detektivkami a neodbíhají k žánrům thrilleru a hororu (v tomto směru byl pro mne největším zklamáním Leopard).
Harry je zde opět klasický detektiv - v míře, v jaké jí on se svými problémy, může být. Vyšetřuje vraždy a nestává se z něj místy téměř superman, který přežije cokoli lavinou počínaje a strašlivým mučícím nástrojem v ústech konče… S mnoha čtenáři se zde pravděpodobně názorově rozejdu, ale tato “detektivnější” poloha, kdy ani vraždy nejsou takspektakulární, “holeovkám” sluší lépe.
Červenka - na rozdíl od pozdějších románů, kdy je vždy nejprve třeba Harryho odněkud dopravit a k práci de facto přemluvit, což začátky poněkud rozmělňuje a zpomaluje - chytne čtenáře od první stránky a už nepustí.
Samo střídání časových rovin, kdy jsme chvíli v Oslu konce devadesátých let minulého století a chvíli ve válečném Norsku počátku čtyřicátých let, je nejen zajímavé, ale samozřejmě přímo vyzývá k otázce, jak mohou věci a události tak “dávné” mít spojitost se současností. Mohou… a princip odkrývání je napínavý od začátku do konce.
Kromě Harryho Holea se tentokrát v knize objevují hned dvě zajímavé ženské postavy - Harryho kolegyně Ellen a Harryho budoucí osudová láska Ráchel. Ta se poprvé objeví na místě a v pozici, na které by ji ti, kdo čtení “holeovek” zahájili až pozdějšími romány, nejspíš ani nečekali. V další nosné postavě, konkrétně v postavě ambiciózního policisty Toma Waalera, se objevuje téma korupce a “čehosi prohnilého” v policejních řadách… téma, které Nesbo zatím nevynechal snad ani v jediné ze svých knih.

U detektivek nerada prozrazuji cokoli z děje. Skončím tedy příslibem, že Červenka se čte výborně od samotného začátku do úplného konce. I když čtenář možná chvílemi tuší… přece je v závěru překvapený… a tak to má u správné detektivky být…

Kniha vyjde v nakladatelství Kniha Zlín 20.3.2014


Zdroj fotografie: knihazlin.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat