STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

pondělí 24. března 2014

PÁD LÉTAJÍCÍ PEVNOSTI

Černíkovice v okrese Rychnov nad Kněžnou jsou nepochybně krásné. Jsou i starobylé, ostatně první zmínky o nich spadají již do 11. století. Černíkovický zámek by si určitě neměl nechat ujít nikdo, kdo rád po českých hradech a zámcích putuje. 
Přesto Černíkovice možná nejvíc proslavila událost, která s jejich tradicí ani pamětihodnostmi nemá nic společného. Událost, ke které došlo  24. března 1945. Tehdy v Černíkovicích spadla z nebe “létající pevnost”.
Tak se přezdívalo obrovskému americkému bombardéru B-17. Američtí piloti letěli s nákladem pum na Berlín, ale u rafinerie benzínu v Mostě dostalo letadlo zásah do druhého motoru. Letoun byl v podstatě vyřazený z provozu. Přišel kapitánův příkaz odhodit pumy a stočit se zpět na základnu v Itálii. Jenže službu začaly vypovídat i zbývající motory.
Letadlo znovu mění směr. Itálie je příliš daleko, padá rozhodnutí přistát na ruské frontě. Nakonec se Američané katapultovali právě nad Černíkovicemi. Letoun explodoval, jeho zbytky se rozlétly po krajině. I přes snahu českých obyvatel pilotům pomoci, se dostali do rukou Němců. Následoval odvoz do Prahy, někteří z nich se dostali do Buchenwaldu, další do jiných transportů, ale konec války byl blízko a přežili všichni.

Lidé v Černíkovcích celé desítky let o osudu letců nic netušili, neznali ani jejich jména. Více pátrat po osudu mužů, kteří k nim kdysi doslova spadli z nebe mohli až po roce 1989. Zadařilo se a tři z Američanů se do Černíkovic podívali v roce 1996 - tentokrát už za okolností zcela nedramatických… :-)

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Žádné komentáře:

Okomentovat