STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

neděle 6. dubna 2014

OBRAZY TKANÉ DO PLÁTNA

“Barvy ty musejí na paletě zářit a zrovna tak musejí zářit na obrazech, z nich se musí obraz tkát a ne míchat.” Ludvík Kuba  (1863-1956)

Trochu pozdě - ale přece - jsme se dostali na výstavu Poslední impresionista. Kromě neskutečně snových obrazů, které jakoby skutečně nebyly namalované na plátno, ale do něj vetkané, mne zaujal i osud jejich tvůrce. Nijak snadný - nejprve se měl stát učitelem a varhaníkem. Rodina potřebovala, aby byl co nejdříve soběstačný a tomu nejisté malířství sotva odpovídalo.
Jenže láska k umění stejně zvítězila, a tak v letech 1896 - 1904 pobýval na studiích v MNichově v soukromé škole Antona Ažbeho. Tady se seznámil s Kandisnkým či Javlenským. Určitě na něj svůj vliv měli, ale k moderně se Kuba nikdy zcela nepřiklonil, vždycky zůstával spojený s malířským stylem století devatenáctého.
Při návratech domů do Čech ho ale stále nikdo za malíře nepovažoval, spíš za malujícícho hudebníka (nějak se malířské prostředí nedokázalo oprostit od faktu, že v roce 1884 začal vydávat sbírku lidových písní “Slovanstvo ve svých zpěvech”, kvůli které procestoval většinu slovanských zemí). Znovu tedy - tentokrát už s manželkou a synem - odchází do ciziny. Tentokrát do Vídně, tady se mu dařilo podstatně lépe, ale stejně ho něco stále táhlo domů.
Třicátá a čtyřicátá léta už pro něj byla příznivější. Přídomek malující hudebník se stal minulostí. Ovšem paradoxně se nejslavnějším stal po nástupu socialismu. Proč? Nikdy se nijak politicky neprojevoval, jeho zátiší, portréty a autoportréty rozhodně nejsou nijak “socialisticky” laděné… maloval ale také motivy z venkova… koně pracující na poli… krávy v chlévě… což prý odpovídalo teoriím Zdeňka Nejedlého o sepětí s pracujícím lidem a o zobrazení nového socialistického života. Tyto Kubovy obrazy se pak objevovaly na všech tehdejších výstavách moderního umění a celé předchozí etapy na dlouhou dobu upadly do zapomnění…. Jak soubor autoportrétů, tak zátiší a pohledy do zahrad i série Slovanstvo v obrazech…
Výstava v Salmovském paláci, která dnes bohužel končí, tohle vše po poměrně dlouhé době připomíná.

 Dívka se svíčkou.

 Dáma.

 Čtenář (malířův tchán)

 Autoportrét (Modrý baret)

 Na dvorku

 Mezi růžemi

 Chlapec s chůvou

 Z cyklu Slovanstvo v obrazech

 Cestička

 Koně

 Zahrada - poslední kresba, kterou L. Kuba vytvořil koncem roku 1955, jen pár měsíců před svou smrtí.


A v Praze skončil půlmaraton, davy zmizely, leckdo ani nikam nevyrazil, aby se vyhnul dopravním omezením, a tak se mi po dlouhé době podařilo nafotit okolí Hradu téměř liduprázndé :-)

Zdroj fotografií: autorka blogu


  

1 komentář:

  1. Opravdu krásné obrazy. Ale se mnou není něco v pořádku, protože je tady prohlížím a pořád si říkám, vždyť to vypadá jako malované, žádné tkaní nevidím :D.
    Pimpa

    OdpovědětVymazat