STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...

STRÁNKY KNIŽNÍ SÉRIE MEČ A...
Informace o knížkách

úterý 20. května 2014

NOVINKÁM VSTUP ZAKÁZÁN

            Květen. Paříž. Cité des sciences et de l’industrie. Tedy muzeum vědy a techniky v Paříži. Letní sezóna ještě nezačala, tak je turistů o něco méně, ale přesto dost na to, aby se u některých pokusů a názorných demonstrací tvořily kratší fronty.
            V jedné z front na test, díky kterému bych měla zjistit, jestli moje oči nehledí na svět v příliš úzkém úhlu, před sebou najednou zaslechnu čistou češtinu. Spíš tedy pražštinu J. Něžný dívčí hlásek praví ke kamarádce: „Ty vole, nejdou mi votevřít Novinky.“ Tedy ty jediné a pravé na Seznam.cz  Kamarádka tahá z kapsy mobil, aby vzápětí děla: „Helé, jako fakt. Ani Aha nejede. A eště mi tu něco píšou.“ Pak je ztiší kantorka a Novinky i Aha jdou stejně stranou, protože slečny zasedají k příslušnému přístroji.
            Já si musím počkat než se otestují ony i moje tři děti, a tak mi zvědavost nedá a vytahuji mobil. Co jim tak můžou ve Francii psát Novinky a Aha kromě toho, že není signál... Inu, psali... že obsah nelze zobrazit, protože se jeví jako nevhodný pro osoby mladší osmnácti let... Samozřejmě přes filtr neprošly ani Blesk či Extra...
Zdroj fotografie: bezpecnostni-tabulky-shop.cz
            Neprošly ani ve Versailles, v Invalidovně či v Louvre. Prostě všude tam, kde se očekává vyšší výskyt nezletilých (a třeba převládá i pocit, že netřeba bulvár procpat úplně všude, byť k umrtvování pouze ducha vlastního).
            Netuším, na jakém principu podobné filtry pracují. Nepředpokládám, že by si Francouzi překládali stylistické perly typu „XY ukázala obří stehniska“ nebo hysterický křik obránců IB o vraždách a vynucených sebevraždách... Možná se řídí počtem náhodně i záměrně vypadlých ňader, nechtěně nadzdvihnutých sukének, když jde dotyčná „naostro“ a tak dále, a tak dále...
            Nějak mi tenhle přístup nebyl proti mysli. Alespoň na chvíli a na určitých místech prostě svět bulváru nechat stranou a udržet pozornost zaměřenou jedním konkrétním směrem. Současně předpokládám, že Blesk, Extra či Aha takovouhle informaci rozdýchají bez problému a spánek jim kazit nebude. Proč taky? Vědí, že nejsou žádné sluníčkové povídání o slavných a známých (a případně bohatých) a všichni ostatní to vědí také.
            Maličko zamyslet by se možná měly Novinky (a s nimi samozřejmě přímo svázaný Super, s kterým ale leckdy sdílejí titulky - viz kauzy IB, Karel Svoboda nebo zásadní zprávy ze světa skryté kamery). Od nich občas zaznělo, že jsou jen takový light bulvár... ony i Super a asi tedy tak nějak celý Seznam. Možná by je mohlo překvapit, že ne každý a ne všude je tak vnímá... Možná by i stálo za to ten light bulvár začít provozovat, aby nám ty české plátky tak nějak nesplývaly do jedné – jen těžko odlišitelné – hmoty... Což za ně ovšem nevyřeším J.
PS: Docela mne mrzí, že jsem nikde nezkusila otevřít iDnes. Leckteré jejich titulní články nebo minimálně články v Revue by na neprotlačení se filtrem mohly snadno a rychle kandidovat také... alespoň podle mého názoru...
 Muzeum vědy a techniky

 Louvre

 Versailles

Invalidovna

Zdroj fotografií: autorka blogu4 komentáře:

 1. Zajímavé. Zrovna včera jsem v duchu nadávala na iDnes. Otevřu stránku a vypadnou na mě prsa, sex, pornoherečky.... Kdyby zrovna vedle mě nesedělo dítě a nekoukalo se mnou, bylo by mi to snad i jedno. I když už mě tato témata docela unavují, jsou všude a pořád dokola.
  Nicméně i když se snažím být k dětem otevřená co se týče těchto otázek, tak vysvětlovat jim, proč je ten sex fakt úplně všude mě nějak nebaví.
  Pimpa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A poslední dobou už je skoro problém odlišit, co jsou "normální" noviny/stránky a co tedy ten bulvár, kde prsa a krev hrají prim. Bohužel...

   Vymazat
  2. No právě. Když otvírám (tedy samozřejmě ZCELA výjimečně :D) Super, tak vím, co můžu očekávat. Ale když kliknu na iDnes a očekávám seriózní zprávy, tak mě ta porce masa prostě otráví. Kdyby to alespoň nebylo na hlavní straně (ale to není problém jenom iDnes, ale i spousty tištěných časopisů) - chápu že je to lákavé, ale prostě čím dál víc mi vadí, že dnešní děti vyrůstají s vědomím, že i ty nejintimnější věci jsou veřejné.
   Pimpa

   Vymazat
  3. Jenže Super a Novinky leckdy sdílejí ty samé titulky, stejně jako hlavní titulek na iDnes je pak i v sekci Revue :D. Takže asi by se Seznam a iDnes měly rozhodnout, kterou cestou tedy půjdou :D, protože pak jim pravý bulvár oprávněně říká, že nejsou o nic lepší :D

   Vymazat